135 - „wegens de groote extraordinaris sterfte, die eenige tijd gele den in hun bos was gevallen" een bedrag van 1000,— a 3% 'sjaars op te nemen, ten einde de gewone begrafenisuitkerin gen te kunnen doen, op voorwaarde, dat dit bedrag zo spoedig mogelijk zou worden afgelost (wat in 1769 geschiedde) en dat zolang geen jaarlijkse uitdeling zou worden gehouden. Op 29 september 1779 wendde het Bestuur van de Vrijwil lige Liefdebeurs zich wederom tot Burgemeesteren met een dergelijk verzoek, nu om een eigen huis te mogen aankopen. Zij rekenden uit, dat de bovenkamer, welke zij nu in huur hadden, 50,— per jaar kostte en achtten het voordeliger een huis te kopen, daar de koopprijs toen laag was. Zij hadden al een huis op het oog met een goed benedenvertrek met vrije uitgang op een plaats, die te bereiken was door een poort, op de straat uitkomende, een huis, dat, inclusief de kosten van overdracht en de nodige reparatiën, niet meer dan 1000, zou kosten. Zij zouden het huis dan kunnen verhuren, met de verplichting van het schoonhouden van de kamer, voor j 50, 'sjaars, welk bedrag genoeg zou zijn voor de jaarlijkse lasten en de gewone reparatiën, zodat het huis niet meer zou kosten dan de rente van 25,— per jaar voor de opgenomen ƒ1000,Wegens buitengewone sterfte en geringe kasmid delen verzocht men echter f 2000,te mogen opnemen, wat Burgemeesteren op 1 december goedkeurden „in de hope, dat de sterfte onder de leden dezer Beurs eerlang op 't gewone ge tal zal verminderen". Op 28 januari 1780 vinden wij dan in de Transportregisters der stad Haarlem, hoe de erven van Gerrit van Ligten aan de gezamenlijke Bestuurders van de Vrijwillige Liefdebeurs ten behoeve van deze bos een huis en erf in de Korte Begijnestraat overdragen, achter strekkende aan de huizen van de Appelaar- steeg, voor 1000,—. Het is het tegenwoordige perceel Korte Begijnestraat 16 met het jaartal 1719, het stichtingsjaar van de bos, in de gevel. Uit beide bovengenoemde gevallen blijkt wel, dat er weinig mogelijkheid voor kapitaalvorming overbleef, als buitengewone sterfte of andere ongunstige omstandigheden zich voordeden.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 137