136 De penningen van de bos werden bewaard in een kist met 4 sloten, waarvan de oudste drie vinders ieder een sleutel had den, terwijl de 4de sleutel van de binnenkist, waarin de effec ten lagen, bij een der bestuurders berustte, ieder op zijn beurt voor een maand. Van het kasgeld mochten, behalve de uitke ringen voor begrafenissen en uitkoop (waarvoor mogelijkheid was, wanneer men een zeker aantal jaren lid was), alleen be taald worden de kamerhuur, vuur en licht, schrijfbehoeften, enz. Uitdrukkelijk was verboden dat spijs of drank in de Bos- kamer kwam, voordat de rekening was afgesloten, en daarna alleen op kosten van het Bestuur zelf. Eerst in 1798 kreeg dat, na het afdoen der rekening, uit de ingekomen penningen ieder kwartaal 10,voor vertering. Zeer kenmerkend was nog de slotbepaling (art. 23) van de ordonnantie van 1736, welke voortdurend gehandhaafd bleef: „Ende zo wanneer iemand van de Broeders of Zusters tegen de Bestuurders of Vinders of eenige andere Leden, hetzij binnen of buyten de Kaamer eenige oproer of questie quam te maaken, betrekkelijk tot de Beurs, zal denzelven verbeuren voor de eerstemaal twaelf, voor de tweedemaal dertig stuy vers, voor de derdemaal drie guldens, en zal denzulken voor de vierdemaal als een Lid onwaardig aan deeze Liefdebeurs uyt dezelve worden gezet en van zijn geheel recht tot dezelve ver- stooken en vervallen zijn, zonder iets te konnen trekken. Gelijk al mede van al het recht tot de Beurs vervallen zullen zijn zoodaanige onwaardige Leden, welke bij het overlijden van een Lid van deeze Beurs zig addresseeren aan eenig Arm- comptoir in deeze stad, om eenige assistentie tot de begraaf- fenis van den overleedenen aldaar te verzoeken". In de franse tijd is enige kentering merkbaar, zowel op be stuurlijk als op finantieel gebied. Terwijl de Vinders nog altijd op een laag intellectueel peil blijken te staan in de ordon nantie van 1798 is nog bepaald, dat een vinder, die niet lezen of schrijven kan, zich tegen betaling van 30 stuivers mocht laten vervangen zijn de Bestuurders meer gerecruteerd uit de betere burgerstand, die in deze tijd zo naar voren kwam. In 1806 begonnen zij afzonderlijke vergaderingen te houden „uit

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 138