- 138 - alles in strijd met de ordonnantie. Het bleek, dat de Maire was ingelicht door enige ontevreden vinders, dat „grote slofheid in de directie plaats heeft" en dat zij, de vinders niet erkend wer den naar behoren. Maar hoewel het ongenoegen over dus danige slordige manier van handelen de Bestuurders ernstig onder ogen werd gebracht en zij zich daarop haastten dejaar- staten van de laatste vier jaar alsnog in te leveren, is aan de loop der zaken blijkbaar geen verandering gebracht, vermoe delijk ten gevolge van de onrustige tijden, waardoor de ma gistraten zich niet te veel met dergelijke weinig belangrijke on enigheden konden bemoeien. De Bestuurders beriepen zich er bovendien op, dat burge meester Pieter Vermeulen in 1794 ter kamer van Burgemeeste- ren duidelijk verklaard had, dat de acht bestuurders alleen belast waren met het beheer van het kapitaal en de gelden, daar zij permanent waren en door Burgemeesteren aange steld, terwijl de zes vinders voortdurend wisselden en dus geen verantwoording konden dragen. Dat deze vinders achter hun rug om bij de overheid geklaagd hadden, werd hun zeer kwa lijk genomen, en, gezien het hierboven aangehaalde slotartikel van de ordonnantie betreffende oproer en questie maken tegen Bestuurders van de bos, als zeer verwerpelijk beschouwd. De voornaamste der opponerende vinders, P. Ebbekin, nam hier op 1 december 1811 zijn ontslag, zich van alle verantwoording ontheven achtende. Nadat het Franse bewind voorbij was, kwam gelukkig een herstel van de finantiën, zodat men weldra (1818) weer 100,begrafenisgeld kon uitkeren. Het was dus in een bete re gezindheid, dat men op 14 februari 1819 het 100-jarige be staan van de Beurs kon herdenken, wat wel blijkt uit de feestelijkheden, die om 5 uur 's middags aanvingen. Daartoe kwamen Bestuurders en Vinders bijeen in de door de vinder Jacob van der Haas versierde Boskamer met hun echtgenoten of, voor zover zij weduwnaar waren, met zoon of dochter. Men vermaakte zich met Chinese schimmen, vertoond door Pieter van Eek, vinder, en Pieter van der Vlerk, zoon van de bestuurder Andries van der Vlerk, het zingen van liederen en

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 140