139 het voordragen van verzen, welke voor deze gelegenheid ver vaardigd waren, terwijl ondertussen een glas wijn werd ge dronken. Om 7 uur kwamen drie bestuurders van de Broeder lijke Liefdebeurs de gelukwensen namens deze bos in versvorm aanbieden, die door de bestuurder Pieter Heydanus eveneens op rijm beantwoord werden. Aan de daarop volgende maal tijd, waarbij de bestuurder Jacobus de Zaayer ceremonie meester was, werden niet minder dan 7 toasten uitgebracht. Een blijvend gedenkteken aan deze feestdag is het in plano gedrukte vers „Ter gelegenheid van het Honderdjarig jubel feest van de Vrijwillige Liefde-Beurs, opgerigt binnen Haar lem den twaalfden February 1719, gevierd den veertienden February 1819", waarvan nog een exemplaar op het Haar lemse Gemeente-archief bewaard wordt. Daarin wordt o.a. vermeld het aantal door de steun van de Beurs begravenen: Meer dan Twee Duizend en Drie Honderd in 't getal der Lijken, door deez' Beurs, in en om Haarlemsch wal, met Deftigheid en Eer geholpen onder de Aard door 't kleine Penningsken, dat men Vrijwillig spaard' in Liefde voor elkaar In 1826 verscheen de herziene „Ordonnantie van de Vrij willige Liefdebeurs binnen de stad Haarlem" wederom in druk bij Johannes Enschedé en Zonen. In art. 2 was toen opgeno men, dat de 8 bestuurders apart konden vergaderen, „als zulks ten dienste van het geheel noodig is", terwijl aan de vinders de eis gesteld werd, dat zij niet alleen konden lezen en schrijven, maar ook bekwaam en van goed zedelijk gedrag zouden zijn. In art. 5 werd de dienst van de 2 bestuurders en 3 vinders op iedere zaterdagavond precies omschreven. Toen in 1830 vele leden deelnamen aan de strijd in België bij militie of schutterij, werd besloten, dat het begrafenisgeld van de gesneuvelden aan hun echtgenote, kinderen of ouders zou worden uitgekeerd, indien zij minstens 8 jaar lid waren geweest en hun contributie waren blijven betalen. Gedurende de cholera-epidemie van 1833 werden enige bestuurders bij de Burgemeester ontboden, die informeerde, of zij al of niet ge-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 141