144 mogelijk een afkoopsom van 15,te verkrijgen. Het Be stuur had het recht de contributie te verhogen bij buitenge wone sterfte of tegenspoed, de afkoopsom te verlagen en even eens de voor de vrijdom van contributie vereiste leeftijd te verlengen. Geschillen zouden nooit voor de Rechtbank ge bracht worden, maar overgelaten aan het oordeel van Bestuur ders met hoger beroep op B. en W. Tenslotte werden hierbij alle vroegere ordonnantiën ingetrokken. In 1870 ging men over tot de aankoop van het huis naast de Boskamer, het tegenwoordige boskantoor: Korte Begijnestraat 14, voor ƒ3300,Verbouwingsplannen werden opgemaakt door A. van der Steur Jr. en uitgevoerd door J. G. Cramer, een der bestuurders. Op 8 november 1870 werd door het dochter tje van bestuurder A. Bijleveld de eerste steen gelegd (nog aan wezig aan de tuinzijde) in tegenwoordigheid van Bestuurders, architect en aannemer. In dit huis, dat in verbinding staat met nr. 16, het huis van de bewaarder, bevindt zich het kantoor, waar wekelijks de contributie geïnd wordt, aan de voorzijde, de vergaderzaal aan de tuinzijde. De bestuurdersborden, blijkbaar in 1838 opgesteld, met de namen der bestuurders sedert 1719 zijn over de vertrekken verspreid. Verder ziet men er het aankondigingsbord, dat vermeldt dat de Beurs 100, geeft en dus stamt uit de tijd, waarop de uitkeringen op dit bedrag gefixeerd waren. Achter „na de Rekening" vulde men het aantal in het afgelopen jaar afgegeven uitkeringen voor begrafenissen in. Ook zijn hier enige beeldjes van veulens en herinneringen aan vroegere feestelijkheden te vinden. Met de finantiën ging het blijkbaar goed in die jaren, al thans in 1871 brengt de Commissie van Finantiën zo'n gunstig rapport uit, dat na bestudering van de ingeleverde staat van sterfte van de laatste 30 jaren, besloten wordt de volgende wijzigingen in het Reglement (ordonnantie) aan te brengen: De dubbele contributie voor de eerste 13 weken wordt afge schaft, maar niemand zal „trekbaar" zijn dan na 26 weken lidmaatschap, opdat er gedurende die tijd gelegenheid tot on derzoek naar de gezondheidstoestand zal zijn. Bij overlijden wordt voor hen, die langer dan 25 jaar lid zijn geweest, een

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 146