DE BLOEM VAN KENNEMERLAND Vóór in mei 1860 in Haarlem de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur werd opgericht, bestond in de gemeente Bloemendaal al een soortgelijke vereniging, namelijk de Bloem van Kennemerland, zij het dat zij slechts enkele maan den ouder was dan haar Haarlemse zuster. Waarschijnlijk had de Flora van Noordwijk, die in 1857 was opgericht, er de stoot aan gegeven dat ook in Bloemendaal kwekers en hande laren tot samenwerking wensten te komen met als gevolg de totstandkoming van de vereniging de Bloem van Kennemer land. Mocht de Algemene nu gesierd met het predikaat „Koninklijke" jaren geleden haar eeuwfeest vieren, de bloei van de Bloem was slechts van korte duur, haar werk zaamheid moet al na ongeveer vijfjaren geëindigd zijn. Reeds vroeg 1 heeft men zich in de gemeente Bloemendaal en voornamelijk in Overveen toegelegd op de teelt van tulpen en vooral van hyacinten, omdat de geestgronden langs de binnenduinrand zich daar bij uitstek toe leenden. De gronden op het oude Rolland onder Overveen waren wel de eerste die ervoor zijn benut. Reeds in 1708 was er al in Overveen een verkoping van bloembollen van Govert Jacobse en Hannes Loeve. De hyacintenhandel moet hier al om streeks 1730 van enige betekenis geweest zijn. Toen in 1737 het overblijfsel van het historische Huis Rolland met aanhorig- heden en gronden bij executie werd verkocht, bevond zich daaronder ook een partij hyacinten. Bekend is verder dat daar in 1781 de verkoop van dubbele hyacinten plaats had. Dat ook aan de Ramplaan bloembollen geteeld werden, blijkt uit het feit dat daar op de tuin van Pieter vah Dijk in 1735 hyacinten verkocht werden, waarvan Gerrit Voet de koper werd en ver der dat daar op 17 april 1790 een verkoop van hyacinten was, een z.g. groene veiling. In de maand augustus werden de droge bollen verhandeld. Meestal hadden deze veilingen plaats in het logement het Rechthuis in Overveen, zo genoemd omdat

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 150