- 150 schout en schepenen er hun vergaderingen hielden. Zo ver koopt op 31 augustus en 7 september 1793 Frans van Velsen als lasthebber van Anthonij Roose daar een partij hyacinten- bollen. Van Velsen en Roozen, het zijn dan al bekende namen op het gebied van de bloembollencultuur, ze zullen het met vele anderen nog jarenlang blijven. Talrijker worden zulke verkopingen in de eerste helft van de 19de eeuw, zowel op de tuinen als in het rechthuis, waar dan J. C. Springer kastelein is. Van zulke verkopingen is in het gemeente-archief een aan tal gedrukte aankondigingen bewaard gebleven. Het hierbij gevoegde exemplaar, in 1808 gedrukt bij Francois Bohn te Haarlem, toont aan hoe aardig en welverzorgd men toenter tijd dit werk wist uit te voeren. Latere veilingen geschiedden menigmaal ten overstaan van J. M. Gogel, griffier bij het Vredegerecht, kanton Haarlem, waartoe Bloemendaal be hoorde. Veilingopbrengsten uit die jaren zijn onbekend, alleen van een, die van Gebrs. Veen en Go. op 28 april 1823 gehou den, weet men dat die de niet onbelangrijke som van ruim 3.877,opbracht. Tot de oudste gronden voor bloembollenteelt behoorden behalve de al genoemde op Rolland, die langs de Ramplaan en Brouwersvaart. Ook aan de Houtvaart werden al bollen gekweekt, maar nog lang niet in die mate als in het laatste kwart van de 19de eeuw het geval zal worden. Belangrijke uitbreiding van bollengronden geeft de 2de helft van de 19de eeuw te zien. De Haarlemse pionier op bloembollengebied E. H. Krelage had in 1847 een stuk weiland gekocht aan de Zijl- weg onder Overveen, dit geschikt gemaakt voor bollengrond en als proeftuin voor hyacintenteelt aangelegd. Hyacintenlaan en Tulpenkade (thans gemeente Haarlem) in het begin van deze eeuw op zijn terreinen aangelegd, herinneren nog altijd aan Krelage's proefnemingen. Vermeldingswaard in dit ver band is het bezoek van de jonge koningin Wilhelmina en de koningin-regentes Emma aan de tentoonstelling van pronk- bakken hyacinten op de tuinen van de firma E. H. Krelage Zoon aan de Zijlweg tijdens hun rijtoer langs de bollenvelden in deze gemeente op 7 april 1894. Anderen hebben Krelage's

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 152