- 152 ving van Bleek en Berg en Meerenberg bollenvelden. In die jaren was Vogelenzang nog vrijwel geheel agrarisch gebied, al werden er op kleine schaal al bollen geteeld, de grote uit breiding komt hier pas in de 20ste eeuw. Door de toename van de kwekerijen steeg de vraag naar tuingrond met het gevolg dat steeds hogere grondprijzen be dongen werden. Zo betaalde men b.v. in 1853 voor bollen- grond in Overveen een koopprijs van 1.100,tot 1.900, per bunder (HA) en huurprijzen van 50,tot 80,per jaar. De prijzen varieerden naar gelang van de kwaliteit van de grond. Ruim 20 jaren later werd aan de Houtvaart zh 5| HA bloembollengrond over het algemeen nog niet tot de beste grond gerekend verkocht voor 82.275, A Onge veer een 10-tal jaren voordien werd de verkoper dat grond bezit bij scheiding voor weinige duizenden guldens toebe deeld, aldus het gemeenteverslag uit die tijd. Huurprijzen golden toen van 400,— tot ƒ700,— per HA per jaar. Die hoge grondprijzen zullen zeker verband gehouden hebben met de omstandigheid dat veel warmoeziers aan de Houtvaart op hielden met de groenteteelt en bollenkweker werden. De kwekers verkochten hun voorraden bollen aan de 8 a 9 toen in de gemeente gevestigde bloemisten of handelaren, die omstreeks 1850 niet alleen handel dreven met Engeland, Duitsland en Rusland, maar ook met Amerika. In 1855 schatte men deze verzendingen op ƒ100.000,Kooplieden uit den vreemde kwamen soms zelf bloembollen bij de kwekers op kopen. Zo verschenen in de maand augustus van 1857 in deze gemeente 50 a 60 personen afkomstig uit Württemberg het geboorteland van Koningin Sophie 2 die voor enige duizen den guldens aan bloembollen opkochten. Zij vertelden dat zij de bollen winstgevend konden afzetten tot in Zwitserland en Italië toe. Het spreekt vanzelf dat de weersgesteldheid in de bloem bollenteelt een voorname rol speelde. Een vroeg ingevallen winter, nachtvorsten in het voorjaar of grote droogte in de zomer, soms ook een hoge grondwaterstand, betekenden vaak een belemmering van de wasdom. Lagere prijzen voor de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 154