154 Over deze eerste vakorganisatie van de Bloemendaalse bollenkwekers en handelaren nu vrijwel vergeten maar destijds van veel betekenis, wordt aan de hand van in het gemeente-archief van Bloemendaal bewaard gebleven be scheiden in de volgende bladzijden daarom het een en ander verhaald. Het was op 1 maart 1860 dat ten huize van G. Rijnierse, kastelein in het logement, nu niet meer het „Rechthuis" maar „Van Ouds het Raadhuis" geheten, dat een groot aantal in gezetenen samen komt om ook in deze gemeente een vereni ging in het leven te roepen ter behartiging van de belangen van de bloembollencultuur. Enigen van hen hadden de heer J. P. Lonbar Petri, Bloemendaals burgemeester, verzocht de vergadering te willen leiden, waartoe deze gaarne bereid bleek. Met „eene gepaste toespraak" opende hij daarna de vergadering en wekte de aanwezigen op tot deelname aan de op te richten vereniging, waarvan het doel zal zijn „de bevor dering der belangen van de bloembollen- en plantenteelt door onderlinge bespreking van daartoe betrekkelijke zaken en het houden eener jaarlijksche tentoonstelling van bolgewassen en planten". Al dadelijk traden 76 leden 3 toe, de meesten van hen droegen bekende namen op het gebied der bloembollen cultuur. Ook enkele zakenlieden behoorden tot de leden. Nu hiermede de totstandkoming der vereniging een feit was ge worden, ging de vergadering over tot het benoemen van een bestuur, dat uit zes leden zou bestaan. Bij acclamatie werd burgemeester Lonbar Petri tot voorzitter gekozen, A. N. Bijvoet tot 2de voorzitter, notaris J. L. ter Hoffsteede tot secre taris, A. J. van Velsen tot 2de secretaris, de gemeente-ontvan ger J. P. Mol tot penningmeester en M. W. Bijvoet tot 2de penningmeester. Vervolgens werd voorgesteld dat een tiental commissarissen, door het bestuur te benoemen, belast zou worden met de zorg, opstelling en regeling van de tentoonstellingen. Wanneer op 4 april 1860 bestuur en leden weer bijeen zijn, komt aan de orde het geven van een naam aan de vereniging. Uit een zestal namen wordt met meerderheid van stemmen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 156