- 166 den, evenals dit grotendeels ook geldt voor de bloembollen cultuur in de gemeente Bloemendaal. Alleen in het zuidelijk deel van de gemeente, in Vogelenzang, is zij sinds het begin van deze eeuw van veel betekenis, ja nu zelfs in toenemende mate, omdat daar telkens stukken grond aan hun bestemming worden onttrokken om die voor de bollenteelt te benutten. Het is daarom met recht dat de gemeente Bloemendaal van wege dit belangrijke Vogelenzangse cultuurgebied tot de ge meenten van de bollenstreek is gaan behoren. In het noordelijk deel van de gemeente vindt men in de omgeving van de Bergweg nog hier en daar een bollenveld, maar overigens is die cultyur in Bloemendaal verleden tijd ge worden. Daarentegen breidde in de laatste jaren de bloem bollenteelt zich langs de Zanderijvaart in Overveen vrij sterk uit, zodat aan het einde van de vaart nu veel bollenvelden ge vonden worden, hoewel die echter voor het overgrote deel op Zandvoorts grondgebied liggen. Het eigenlijke centrum van de bloembollencultuur in Over veen ging na 1920 door allerlei oorzaken geheel verloren. In de jaren 1918/19 ontstond op de bollenvelden ten westen van de Ramplaan het zogenaamde Tuindorp. Tengevolge van de Annexatiewet 1927 ging een groot gedeelte van Overveen, het bloembollengebied bij uitstek, naar de gemeente Haarlem over. Wegens grote moeilijkheden in het bollenvak verkochten in de dertiger jaren veel kwekers hun teelland als bouwgrond of verplaatsten hun bedrijf naar „de Zuid" in de binnenduin- streek of naar de kop van Noordholland. Wegenaanleg en woningbouw hebben het beeld van dit deel van Overveen totaal veranderd. Slechts aan de zuidzijde van de Zijlweg na bij de Brouwersvaart en ook aan de Houtvaart worden nog bollen gekweekt. Maar zelfs deze velden liggen niet meer op Bloemendaals gebied, niet meer in het oude Overveen, waar eens de bloembollencultuur zo'n hoge vlucht nam. Bloemendaal april 1969 A. M. G. Nierhoff

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 168