EEN SIGNAALBOEKJE UIT DE TIENDAAGSE VELDTOCHT In de bibliotheek van onze vereniging in de Hoofdwacht bevindt zich onder nummer ID 161 een signaalboekje van de hoornblazer Johannes Wolzak, dat in 1928 door Wolzak's kleinzoon, Henri van den Berg, aan de vereniging is ge schonken. Het is een boekje van acht pagina's met op iedere pagina zeven, door Wolzak getekende, notenbalken met daarin de verschillende signalen aangegeven. Klaarblijkelijk was hier voor geen klein gedrukt boekje voorhanden, zo dat de hoorn blazer dit zelf moest aanleggen. Het boekje, dat als opschrift heeft „Signale voor de veldt- dienst" bevat een aantal commando's als „Tirailleurs palaton formeren; verspreide; anvanceren; vuren; schuin regs; schuin links; rittireren; looppas; verzaamele; gewoone pas; geswinde pas; regsomkeert; alarm; revelje; apel; en Hoornblasers apel". Voorts een viertal marsen en een aantal signalen voor de letters van het alfabet. Op het omslag van het boekje staat „Singjaal boekje velddienst. Herinnering tiendaagse veldtocht 1830" en in later schrift: „Haarlem 1884, bewaar dit nu bij die fluit die U moeder heeft en mijn levensloop dan kan je zien", waarschijn lijk dus een opdracht van Wolzak aan zijn kleinzoon H. van den Berg. Bij het boekje is nog een foto gevoegd van Wolzak met achterop „grootvader J. Wolzak, geb. 6-8-1815, amateur viool- en fluitspeler, van beroep kleermaker" (zie bijgaande afbeelding) en een vel papier met genealogische aantekeningen van de hand van J. G. Wolzak, opgesteld in 1897. Hieruit zien wij dat de hoornist-kleermaker Johannes Wolzak, geboren was te Alkmaar op 6-8-1815 en overleden te Haarlem 2-7-1889. Hij was gehuwd te Haarlem op 4-1-1837 met Johanna Isabella Jansen, geboren Overveen 15-8-1812. Tussen 1837 en 1855

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 180