PAVILJOEN „WELGELEGEN" Helaas wat laat, eerst in het begin van dit jaar kreeg ik het Juni nummer van 1969 van het mooie Engelse kunsttijdschrift „Apollo" onder ogen. Hierin stond een afbeelding van een schilderij „View of Thomas Hope's House. The Haarlemmer House near Haar lem". De schilder is Hendrik Frans de Cort, geboren te Ant werpen in 1742 en overleden in Londen in 1810. Bij informatie bij de bezitters, de Londense Kunsthandel Oscar Peter Johnson Ltd. bleek mij, dat inmiddels het schilderij verkocht was. Niet, dat ik het zelf had willen aan kopen, want voor aanvulling van een topographische collectie mag men toch enige nauwkeurigheid verwachten, maar de ovaalvormige oprit naar de woonverdieping is véél te groot, de vleugel aan de Dreefzijde is te imposant en heuvels aan de Oostzijde zijn er nooit geweest. Daar de Cort de laatste twintig jaar van zijn leven in Lon den gewoond heeft, heeft hij misschien op reis van België naar Engeland Haarlem bezocht, maar ik vermoed, dat het schil derij een in Engeland gegeven opdracht is. Hope was met de komst der Fransen 1795) naar Engeland uitgeweken en ver- moedèlijk heeft hij de herinnering aan zijn Haarlems bezit willen vastleggen. De stichter en eigenaar van het Paviljoen „Welgelegen" was Henry Hope. Was Thomas Hope een zoon? Heel wat kunstenaars hebben in de loop der tijden hun visie op het „Paviljoen" vastgelegd. Zou er voor het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland niet eens aanleiding zijn de icono- graphie van hun prachtige zetel door uitgave van een boek werkje te publiceren? Velen zullen hen er dankbaar voor zijn! Th. Hoog

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 183