„EEN PRACHTSCHOOL" EN „UIT HUPIE'S TIJD" Van ons medelid, de heer J. D. Wolterbeek, ontvingen wij een reactie op de in de Jaarboeken 1964 en 1966 verschenen artikelen van de heer J. C. van Dijk. Uit zijn brief Jiemen wij het volgende over: In deze artikelen doorleefde ik veel van de ondervindingen van mijn eigen jeugd opnieuw, omdat ik mijn lagere schooltijd grotendeels op de school van Hubregtse doorbracht en ik ook nog enkele jaren leerling was van de Haarlemse H.B.S. onder het directeurschap van Dr. Brongersma. De beschrijvingen van de leraren van de H.B.S. zijn zeer goed, de meesten, althans die ik had, zijn zeer goed getypeerd. Er zullen er wellicht niet veel meer in leven zijn die daar op de banken in het gebouw aan de Jacobijnestraat hebben gezeten, anders zouden zij zich misschien ook nog herinneren, hoe de heer Azuerus van der Voort Azueruszoon, wanneer hij een zakmes of iets dergelijks, waar een van de jongens onder de les mee zat te spelen, afpakte, zeide: ,,Als je het terug wil hebben, moet je laten baggeren bij de Nassaubrug over de Nieuwe Gracht". En ook hoe de heer Günther bij de Duitse uitspraak ons leerde: ,,Wenn man Deutsch spricht soil man jede Silbe abbeissen wie man in einen Apfel beisst". In mijn herinnering waren de woonplaatsen van sommige leraren anders dan in het artikel aangegeven. Zo woonde Van der Voort op het Staten Bolwerk, naar ik meen nr. 26, Bruijel woonde niet in de Tempelierstraat, die er toen nog niet was. Het heette daar toen nog Wijde Geldeloze Pad, de tram naar Zandvoort liep er door en kruiste de ceintuurbaan die over de Koninginneweg reed. Geldeloze Pad was een be langrijke tramhalte met een diensthuisje. Bruijel woonde aan de Koninginneweg in het stukje tussen de beide Emmastraten aan de Noordzijde. Günther woonde in mijn tijd op een bene denkamer in het huis Gedempte Oudégracht 31, waar later blijkbaar Nolst Trinité woonde, wij zagen hem na schooltijd

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 184