BUYTEN-TWIST IN EFFIGIE? Bij de Haarlemse gezichten uit de collectie van de Heer Th. Hoog1 bevindt zich een tekening van Johann Goll von Franckenstein (17221785), bankier en kunstverzamelaar met artistieke begaafdheid.2 Zij lijkt belangwekkend voor de topografie van Overveen. „Gezigt buyten Harlem" de dub bele klinker was hem als Duitser niet vertrouwd staat op de achterzijde, en verder: „Na 't Leeven geteekent door J. Goll Ao 1753 Een latere toevoeging luidt: „bij de Brouwersvaart te Overveen". De situatie zoals die op de tekening is weergegeven doet echter ernstig twijfel rijzen aan de juistheid dier toevoeging. Immers noch langs noch in de omgeving van de Brouwers vaart is een gezicht op de Grote Kerk van Haarlem te ver- krijgen vanuit een hoek als de tekening suggereert. Bovendien hebben er noordelijk langs die vaart onder Overveen nimmer buitens gelegen en ook is de Brouwersvaart die de Nieuwe Kolk met de stadsgrachten verbindt, nooit een in het lage land doodlopende waterweg geweest. Aandachtige beschouwing van de tekening, aangevuld met wat plaatselijke bekendheid, heeft er dan ook toe geleid een andere localisatie als meer voor de hand liggend te aanvaar den. Rechts op de tekening doemt in het verschiet de Grote Kerk op, gezien vanuit het noordwesten. In het midden loopt in oostelijke richting een vaart met aan de noordzijde daarvan een simpel schuitenhuis. Links bevindt zich, gedeeltelijk zicht baar, een allereenvoudigst landhuis. De deuren van een „doorrit" zijn half geopend. De passage tussen het gebouw en de vaart wordt afgesloten door een dubbel hek dat naar een tuin leidt. Op de voorgrond, rechts, loopt langs een houten landhek in zuidelijke richting een rijpad. Deze ligging nu harmonieert volkomen met een platte grond van „Buyten- Twist",3 een plaatsje in het Overveense gelegen, oostelijk van de Bloemendaalseweg tussen „Bloemenheuvel" (met het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 186