- 185 - nieuwe raadhuis) en „Overbeek". Die platte grond werd in 1759 vervaardigd door de landmeter Adriaan Snoeks en be vindt zich thans in het oud-archief der gemeente Bloemendaal. Duidelijk is hierop zichtbaar een aan het duin bij de Bloemen- daalseweg beginnende rijlaan waarlangs men na een haakse bocht noordwaarts het U-vormige huis bereikte. Een doorrit in de zuidelijke vleugel daarvan (op de platte grond aangeduid) gaf toegang tot een aan drie zijden omsloten „cour" of pleintje, aansluitend bij de „plaisir-thuyn" die, evenals op Goll's teke ning, ook door het dubbele hek naast het schuitenhuis kon worden betreden. De doodlopende vaart vormde de verbin ding met de Delft. Ik meen dan ook dat de conclusie geen andere kan zijn dan dat de tekening uit de verzameling van onze voorzitter een gedeelte van het huis „Buyten-Twist" toont, waarvan tot nu toe geen afbeelding bekend was. Wat te zeggen van de figuratie? Is de rechtse figuur met de steek onder de arm de tekenaar zelf, die op een zomerse na middag de rijlaan is komen aflopen, opgewacht door zijn par mantige gastheer Hendrik Pieter van Beeck en diens vrouw Aletta Maria Vermande? Vrijland (1) Een Kabinet van Haarlemse Gezichten, samengest. d. Th. Laurentius uit de coll. Th. Hoog, Alphen a/d R. 1968 blz. 48. (2) Dr. Clara Bille, Johan Goll van Frankenstein, een gelukkig verzamelaar, in: Miscellanea Prof. Dr. I. Q_. van Regteren Altena, 1969, blz. 195 e.v. (3) Buyten-Twist, jb. Haerlem 1963, blz. 96 e.v.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 187