189 stenen pilaren met ijzeren staven eroverheen, waaraan aan kettingen twee mannen hingen; het vlees geheel verteerd. Een ter dood gebrachte vrouw stond aan een paal gebonden. Zij kreeg die straf omdat zij haar eigen kind had vermoord en stierf een afschuwelijke dood op een rad. Aan een andere paal stond een man. Deze had een aalmoes gevraagd en toen hij dit niet kreeg had hij op wraak gezonnen en een huis in brand gestoken, waardoor een geheel dorp afbrandde. Daarop werd hij levend verbrand. De schipper die ons vervoerde vertelde dat hij dit traject, behoudens vorst, elke dag voer. Haarlem is de tweede stad van het land en een der grootste. Er wordt aangenomen dat er ongeveer tienduizend mensen wonen. De stad is de laatste tijd erg achteruitgegaan doordat de voornaamste industrie, de linnenweverijen, niet meer zo bloeit als vroeger. Er wordt ook garen en kant vervaardigd dat op bleekvelden wordt gebleekt. De brouwerijen vormen hier ook een belangrijke industrie, want alle dorpen uit de omtrek betrekken bier uit Haarlem. De Arminianen worden hier onderdrukt. De stad wordt geregeerd door een hoofdschout en een on derschout, die 's-nachts de leiding heeft, vier burgemeesters, zeven schepenen, goede mannen of vredemakers. De burge meesters worden aldus gekozende schepenen en vroedschaps leden (die te vergelijken zijn met het common-council bij ons) kiezen ten hoogste zes man die door de oudste schepen aan de Prins worden voorgesteld. De Prins kiest er twee, die altijd vier jaar aanblijven. Dan is er nog de vroedschap, waaruit de schepenen worden gekozen. Er is hier een zeer fraai, merkwaardig, oude mannenhuis, dat een grootgrondbezitter zeer goed zou passen. Het is ge bouwd in een soort vierkant en alles ziet er keurig uit. Er zijn vier mooie woongedeelten die uitzien op de binnenplaats, die bekwaam met stenen is geplaveid. Er zijn twee tuinen, een moestuin en een terrein om kleren te drogen. Het interieur bestaat uit een gang met aan weerszijden keurige kamers met twee bedden in de muur, zoals in Holland gebruikelijk is, voor

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 191