190 twee personen. Er zijn dertig van deze kamertjes, dus is er plaats voor zestig mensen. Er is ook een prachtige kamer voor de vaders van het tehuis, of regenten. Er zijn er vier. Er is een dergelijke kamer voor de moeders van het tehuis en een ruime zaal waar de zieken worden verpleegd en een verzorging krij gen die niets te wensen overlaat. Verder is er nog een mooie eetzaal, waar gezamenlijk wordt gegeten. Alleen zij die vijf tien jaar in deze stad wonen kunnen in het oudemannenhuis worden opgenomen. Er is ook een gasthuis in de stad voor zieke mensen, onge acht of zij inwoners zijn of niet, waar doktoren beschikbaar zijn. Het is een zeer oud gebouw met zeer rijke bezittingen aan huizen en landerijen; Dan is er nog het weeshuis voor arme kinderen, wier ouders vijftien jaar in de stad hebben gewoond. Het tuchthuis dient om hen die wel kunnen werken, maar dit niet willen, te straffen en aan het werk te zetten. Het batig saldo van hun arbeid wordt besteed om behoeftigen te steunen die geen lid zijn van een kerkgenootschap, aangezien ieder kerkgenootschap voor zijn eigen armen zorgt. De stad heeft ook vijf of zes oude vrouwen huizen, met mooie kamers en keurige tuinen. Haarlem heeft de mooiste en grootste markt van het land (uitgezonderd Delft), een prachtig stadhuis en boven de deur van de vierschaar staat in gulden letters audi alteram partem. Hier staat ook een fraai, ruim, zindelijk en lang ge bouw waarin vee wordt geslacht en vleessoorten verkrijgbaar zijn, zoals schapen-, kalfs-, varkens- en rundvlees, dat per ge wicht wordt verkocht; een mooie vishal, de kramen zijn met lei overdekt terwijl ook de tafel waarop de vis ligt uitgestald door een halve-maanvormig dakje wordt bedekt, zodat koper en verkoper altijd droog staan. Het gebouw is ongeveer zestig yards lang met aan iedere kant een overkapping en in het midden een ruim voetpad. Haarlem telt vier openbare kerken: de Grote of St. Bavo- kerk, de Bakenesserkerk, genaamd naar de wijk waarin hij ligt, de St. Janskerk en de St. Annakerk.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 192