192 - een man van een jaar of zevenendertig, niet groot noch grof ge bouwd, maar zo dik dat zijn benen hem niet konden dragen. Daardoor moest hij steeds in bed blijven en zich bezig houden met kegelen, schaken of spelen met kinderen. Vooral op de heupen was hij zeer dik. Ik heb nooit een levend wezen betast, mens of dier, dat zo'n dikke romp had. Hij zei dat hij zo dik en kortademig was geworden toen hij vijftien was en dat hij dus al tien, twaalf jaar als gevangene leefde. Toen de burgemees ters van de stad een grote vergadering wilden opluisteren lieten ze hem halen, maar zijn benen konden hem niet dragen en dus moest hij ook per slee worden thuisgebracht. Zijn dijen waren zo dik als een kinderlichaam en van onderen zijn zijn benen zo dik als de dij van een man. We hebben ook de romp van dit gedrocht gemeten, waarbij bleek dat die dezelfde omvang had als mijn broer Rich. Ralph Brian en Will. Bayle, d.w.z. bijna twee en een halve yard. Tijdens het meten zat hij in bed, ge kleed in een dunne lakense kamerjas. Ik verzuimde nog gewag te maken van de merkwaardige koperen stijlen in de Grote Kerk te Haarlem. Ze zijn fraai ge dreven en staan tussen de kansel en het schip van de kerk. Het zijn er in totaal zes en veertig, met aan de bovenzijde een fraaie in één stuk gedreven koperen rand. Deze stad heeft zeer belangrijke privileges en dit is het enig middel om het hoofd te bieden aan de steeds groter wordende buurstad Amsterdam die zowel wat de handel betreft als wat grootte en privileges aangaat, steeds sterker naar voren komt. Zo heeft men er onlangs vergunning verkregen voor het hou den van een veemarkt die vroeger nooit in Amsterdam, maar steeds in Enkhuizen plaats vond. Zij hebben alle houtzaag molens van Zaandam bemachtigd. Onlangs heeft men gepro beerd om Amsterdam met sterke muren te omringen, te begin nen met de Haarlemmerpoort aan de kant van Haarlem, maar de inwoners van Haarlem protesteerden hiertegen heftig en wisten hen te dwingen er mee op te houden. In Amsterdam heeft men niet de macht misdadigers terecht te stellen. Er moet een beul van Haarlem worden geleend, die pas komt wanneer hij tijd heeft.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 194