193 Nu ik de kerken in Amsterdam gezien heb, vind ik de Haar lemse kerk de mooiste en de meest wijdse. Daarna komen Leiden, Dordt, Rotterdam, Amsterdam, Delft etc. In de Haarlemse kerk zijn vier prachtige kandelaars, de mooiste die ik ooit gezien heb, behalve die vier in de Nieuwe Kerk in Amsterdam, die ook de grootste zijn die ik ken. Ze zijn minstens 50 pond waard. De stad is beroemd om het bijbehorende bos dat nergens in deze provincie wordt geëvenaard (behalve in Den Haag). Tegen zes uur 's-avonds komt er een mooie overdekte boot aan. Het is een van de veerboten die tegen het einde van elk uur vertrekken, al zijn er maar enkele passagiers. De boot waarmee wij vandaag kwamen had er maar vier. Ei zijn 26 boten, 13 uit Amsterdam, en 13 uit Haarlem, die om de beurt varen van 5 uur 's-morgens tot 6 uur 's-avonds. Ze vertrekken op het eind van ieder uur. Deze boten worden door een merk waardige kaarsrechte sloot getrokken door een paard. De sloot werd binnen twee jaar aangelegd op kosten van de beide steden en de Staten. Naar verluid waren er 20.000 mee ge moeid. Het kanaal werd in zes maanden voor gebruik gereed gemaakt, ofschoon het een moeilijk en zwaar werk is van on geveer 9 Engelse mijl lang, 3 a 4 voet diep en 6 a 8 yard breed. Iedere voetganger die dit traject tussen Haarlem en Amster dam aflegt moet twee stuivers tol betalen, iedere ruiter vier stuivers, de ene helft aan Haarlem, de andere helft aan Am sterdam. Hetzelfde geldt voor het geld dat de schuiten beta len, hetgeen meestal neerkomt op 40 stuivers, 2 stuivers voor iedere passagier; gewoonlijk zijn er zo'n twintig passagiers op de boot, maar toen ik kwam waren het er wel veeitig. De schipper ontvangt van elke passagier drie stuivers, deze be taalt dus in totaal vijf stuivers. Per dag wordt er dus van het geïnvesteerde geld 52,terugontvangen, met uitzondering van twee a drie maanden vorst. Bovendien varen er nog ver scheidene boten extra, die vaak meer dan twintig mensen ver voeren, zodat de inkomsten hoger worden. Voeg daarbij dat iedere voetganger 2 en iedere ruiter 4 stuivers tol betaalt, ge lijkelijk te verdelen tussen Haarlem en Amsterdam, die de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 195