194 kosten voor dit kanaal hebben gedragen, dan kan men zeggen dat 6 a 7 pond sterling per dag wordt terugverdiend. Langs dit traject liggen 32 vaten op gelijke afstand in de olie; er zijn voorstellingen op geschilderd. Hier is hetzelfde gedaan met palen en borden om de weggedeelten aan te geven waar de wagens moeten rijden en waar de paarden mogen lopen die de schuiten trekken. Als dit klaar is zal dit ook een prachtig werkstuk zijn. In het midden van de vaart merkte ik sluizen op die, als ze worden opengezet, het hele land onder water kunnen zetten. Ik zag dat het water aan mijn ene zijde veel hoger stond dan aan mijn andere zijde en ik geloof stellig dat dit de sluizen zijn die werden opengezet om het land te inunderen en de vijand te keren in tijd van oorlog. Toen dit gebeurde stond er namelijk een harde westenwind zodat bij vloed het water zeer hoog steeg, waarop de vijand zijn belege ring moest opgeven. Nadien draaide de wind en vielen grote delen van het land weer droog. Deze bevrijding wordt in Leiden nog elk jaar feestelijk herdacht. De bijbehorende bid stonden en vasten worden beter onderhouden dan bij ons, maar van sabbath houden komt hier niet veel terecht. De zoon van de koning van Bohemen verloor het leven bij een tocht over het Haarlemmermeer naar Amsterdam. Naar verluidt is dit aanleiding geweest om deze route op te heffen. Onderweg wees men mij een dorp dat Sloterdijk heet, op korte afstand van Amsterdam. Daar woonde een vrouw wier portret met haar mannen, tot op de huidige dag in haar huis te zien is. Deze vrouw had 24 mannen. Zes hunner verdronken en twee sneuvelden. Ze stierf ongeveer vijfjaar geleden. Het was een soort manwijf. Onze gastheer, Stephen Offwood, had haar persoonlijk gekend; ze stierf in deze stad. Een van haar echtgenoten leefde zeven jaar met haar en ze had verscheide ne kinderen. Vandaag de 10e juni ben ik naar haar huis gewandeld en zag daar haar portret hangen. Ze heette Frische Roomer. Het is nu een tapperij en ik heb er een glas bier ge dronken. Ik verzuimde nog te vertellen in mijn relaas over Haarlem dat ze daar enorm veel konijnen hebben langs de hele kust.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 196