- 198 vertoeven deze kolossen op veilige afstand in de nevelen van de randgebieden en blijven zij ook in hoogte de mindere van dit centrale monument. Nog 70 maal hoger zou de haan zich be vinden, indien hij de stapel van 3 miljoen nikkelen guldens be kroonde die aan de conservering van deze toren zijn besteed. Wie neiging heeft tot rekenen, zal in dit verband misschien aan de gouden knopen op de loden jas een bepaalde symbolische betekenis willen toekennen. Na het opmaken van de eindafre kening is ook de laatste fase van deze grote restauratie achter de rug. Met enige feestelijkheden op de Grote Markt en een samenkomst in het koor van de Grote Kerk werd het feit van de voltooiing beklonken. Een tentoonstelling in de koorom gang, gehouden van 20 mei tot eind juli, bood de gelegenheid om het verloop van de restauratie nog eens tot in de finesses te volgen. De ingewikkelde samenstelling van de toren werd met foto's en tekeningen verduidelijkt; enige afgekomen onderde len, merendeels van 16e eeuwse oorsprong, waren daarbij een tastbare illustratie. Dat er na deze geslaagde restauratie overigens nog ruimschoots reden tot verdere bezorgdheid overblijft, werd de bezoekers onthuld bij het bekijken van een aantal andere foto's, die lieten zien hoe slecht het met de kerk zelf gesteld is. Inmiddels heeft een vruchtbaar beraad geleid tot uitzicht op het tijdstip waarop ook met de restauratie van het gebouw begonnen kan worden. Er werd een regeling ge troffen voor de door het rijk, de provincie en de gemeente te verlenen subsidies. Het ministerie zorgde voor inpassing van de rijksbijdrage in de begroting voor 1973 en volgende jaren, zodat het werk in 1972 een aanvang zal kunnen nemen. Eerst zullen echter nog enige noodvoorzieningen moeten worden uitgevoerd, waaronder een voorlopig herstel van de al een paar jaar in de steigers staande westtorentjes. De derde Haarlemse monumentale toren is die van de Nieuwe Kerk. De restauratie van dit fraaie erfstuk van Lieven de Key wordt voorbereid. Men zou er wel direct aan willen beginnen, nu de kerk en de toren extra de aandacht trekken door de verbetering die het bijbehorende plein in 1969 heeft ondergaan. Reeds in 1963 werd een plan ingediend om het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 200