200 niet zeer welgestelde plantsoen door een plaveisel van zwerf- keitjes te vervangen. Een studie van de door Jacob van Cam- pen ontworpen symmetrische aanleg om de as van de kerk, leidde tot het voorstel, deze oorspronkelijke opzet enigszins te benaderen. Het benodigde geld kwam echter niet beschikbaar en de jeugd bleef zich onbekommerd vermaken met de stenen van het pad naar de kerk. Tenslotte werd besloten tot uitvoe ring van een eenvoudiger en goedkoper plan. Het resultaat stemt tot voldoening. Het is goed om in 't Goede Uur de geschiedenis van dit plein nog eens te overdenken. Wie door de aansluitende Kerkstraat wandelt, zou even aan dacht kunnen schenken aan de huisjes 14 en 16. Vooral de eigenaar van het laatstgenoemde pandje heeft nogal wat geld aan een passend herstel besteed. Zijn streven was, het inte rieur zoveel mogelijk in de oorspronkelijke staat te houden. Er is op deze wijze een aardig 17e eeuws binnenhuisje bewaard gebleven. Dit komt zelden meer voor. Bij de meeste monumen ten kan aanpassing aan hedendaagse gebruikseisen niet wor den tegengegaan. Het nabijgelegen perceel Doelstraat 41 is daar een voorbeeld van. Uit een bestemming tot winkel vloeide een ingrijpende verbouwing voort, waarbij voor een goede 18e eeuwse deur en de beide woonhuisramen een glazen pui in de plaats kwam. De gevel is zijn echtheid nu voor de helft kwijt, maar het pand bleef een „levend" monument. De opmerk zame beschouwer zal trouwens kunnen vaststellen dat bij deze verbouwing de waarde van de oude gevel niet werd genegeerd, want de pui is slechts een met glas afgesloten opening gewor den, omringd door eenvoudig metselwerk. Bijna 3 jaar heeft het geduurd aleer dit aanvaardbare compromis werd bereikt. In de buurt van de Doelstraat vindt men het Proveniershof. De eenvoudige schoonheid van dit oude complex blijft menig een boeien. Wie een van de huisjes binnengaat, zal zijn be wondering misschien wat matigen. Vooral de keukentjes zijn primitief en niet elk woninkje beschikt over een eigen toilet. De bewoners stellen geen hoge eisen, want de huur is uiterst laag. Met de verbetering van het woongerief werd in 1968 een begin gemaakt, door de aanpak van 2 woningen terzijde van

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 202