202 onvermijdelijke vernieuwing tot stand en werden tevens de ramen van een harmonische 18e eeuwse indeling voorzien. Zij kunnen nu weer enkele eeuwen mee, deze bescheiden gevels, evenals het veel monumentaler paar aan het Korte Spaarne 23 en 25. Dit tweetal is door zijn bijzondere ligging een zeer in het oog lopend onderdeel van het Haarlemse stadsbeeld. In com binatie met de fraaie Gravestenenbrug en de weerspiegeling in het Spaarne, zijn beide panden een aantrekkelijk onderwerp voor een plaatje. Nadat het hoekpand in 1929 en het andere in 1961 eigendom is geworden van de vereniging „Hendrick de Keyser", werd een restauratie van deze voormalige 17e eeuwse bierbrouwerij nagestreefd. In 1968 is er een begin mee ge maakt. Volgens het plan zou ook het achtergelegen huis Wij- desteeg 3 in het werk worden betrokken. Daar een tijdige ont ruiming niet mogelijk bleek, moest de restauratie voorlopig beperkt blijven tot de topgevels en de kappen. De toestand van de linkertop baarde de meeste zorg, daar deze door onvol doende windverbanden in de kap nogal sterk naar voren is komen te hellen. Wie uit de top een loodlijn laat zakken, zal kunnen constateren dat de „vlucht" van deze gevel circa 70cm bedraagt. Extra verankeringen waarborgen de veiligheid, zo dat er weinig kans is dat de kop van de „Oliphant" omlaag zal komen. Dat dit de naam was van de brouwerij, blijkt nog uit het bescheiden gevelsteentje in de zijgevel, waarop het dier is afgebeeld. Een herinnering aan de oude bestemming waren enige gerstekorrels, die verscholen lagen in de vloer van de moutzolders. Deze vloeren, bestaande uit een vlijlaag van bak steen op de houten kinderbinten, zijn een merkwaardigheid op zichzelf. De panden bevatten tezamen vrij veel ruimte. Mede door het fraaie uitzicht op het Spaarne, zal het wonen er een genoe gen kunnen zijn. Met de restauratie moest in de loop van 1969 worden gestopt. De mogelijkheid van voortzetting in 1970 staat nog niet vast, al kwam inmiddels wel de begane grond in ontruimde toestand. Lid worden van „Hendrick de Keyser" zou de restauratie van deze voor Haarlem zo belangrijke mo numenten kunnen stimuleren. Het in 1968 gevierde vijftig-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 204