203 - jarig bestaan was eigenlijk reeds een voldoende reden voor zo'n besluit, maar de aanleiding wordt groter nu toch wel vaststaat dat ook onze stad met de doelstellingen van deze ver eniging zeer gebaat is. Van het Korte Spaarne naar het Zuider Buiten Spaarne is een afstand van meer dan 100 jaren, althans wanneer wij uit gaan van het verschil in leeftijd tussen de „Oliphant" en „Vlietsorg" aan de Buitenrustlaan. In dit verslag is het ons minder te doen om laatstgenoemd „Klein Paviljoen", dan wel om de met een muur daaraan verbonden voormalige Oranjerie. Het behoud van dit bijgebouw, waarvan de restauratie eind 1969 bijna was voltooid, is geen vanzelfsprekende zaak ge weest. In het uitbreidingsplan voor de Kamperlaan, vastge steld in 1954, was het gebouwtje reeds gesloopt gedacht. Het aanzien overtuigde lang niet iedereen van de waarde als mo nument. Slechts de fraaie omlijsting van de toegangsdeuren kon enige bewondering oproepen. Vooral de kapvorm, ont staan bij een in 1863 uitgevoerde verbouwing, droeg niet be paald tot de schoonheid bij. Toen „Vlietsorg" in 1957 een grondige opknapbeurt had ondergaan, werd omwille van de eenheid met dit fraaie huis ook een restauratie van de Oranje rie bepleit. Burgemeester en wethouders bleken in beginsel tot medewerking bereid te zijn. Allerlei belemmeringen verhin derden echter, het plan te verwerkelijken. Wel werd een dos sier met'veel geschrijf gevuld, maar steeds minder ging het ge bouw beantwoorden aan de meest bescheiden voorstelling die men zich van een monument zou kunnen maken. Tenslotte besloot de Mariastichting zich over de patiënt te ontfermen. Met enige injecties uit de subsidicpotten van Rijk en gemeente is hij weer tot nieuw leven gebracht. Het resultaat geeft de geruststellende gedachte, dat de gedane moeite zin heeft ge had. In het bijzonder kan men tot deze conclusie komen, wan neer men het gebouwtje ziet van de Buitenrustlaan af. Het geeft „Vlietsorg" enige steun in zijn eenzame bestaan en het onderschept enigermate de blik op het grote rechtlijnige was serijgebouw van het kolossale ziekenhuis. In meer dan één op zicht behield de Oranjerie dus een nuttige functie.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 205