205 Ook Spaarndam deelde in de zorg voor de monumenten. Van het woonhuis Westkolk 34 werd de voorgevel vernieuwd en de woningen Visserseinde 63, 65, 67 en IJdijk 33 ondergingen een totale restauratie. Met het herstel van laatstgenoemd pand kreeg het eerder gerestaureerde huis IJdijk 35 een volwaardige buur. De voor heen onooglijke grauwe gevels hebben nu weer de frisse rode kleur van de 17e eeuwse handvormsteen. De eigenaar heeft in letterlijke zin zijn steentje bijgedragen om de schoonheid van Spaarndam te doen herleven. De gemeente deed dit op haar beurt door de drie woningen aan het Visserseinde te laten restaureren. In 1955 werden zij aangekocht om te kunnen worden vervangen door een weg en een ruimere bebouwing. De huisjes waren nog bedeeld met het tonnenstelsel. In 1964 werd het gevaar van afbraak afgewend door een besluit tot restauratie. Regen en wind hadden daarna nog vier jaar vrij spel. Eind september 1968 kon met de uitvoering worden be gonnen. Het blokje staat er nu weer netjes bij en is er een be wijs van dat het goed is om voor het behoud van dit soort zaken op te komen. Wie van de dijk naar beneden kijkt, ziet naast deze wonin gen een rommelige toestand waarin de resten van de voor malige Kleine- of Haarlemmersluis zijn te onderscheiden. Door dit sluisje gingen de smalle schepen die de bijnaam kregen van „kaarseladen", waaraan het,,Kaarseladeveer" te Haarlem nog een herinnering is. Reeds deze merkwaardigheid is een reden om de verwaarloosde boel wat op te knappen. Naar wij hopen zal volgend jaar met een plaatje kunnen worden aangetoond, dat ook dit oude minisluisje een te waarderen stukje Spaarn dam is. Misschien kan dan tevens melding worden gemaakt van het herstel van de al enige jaren leegstaande sluiswachters woning Oostkolk 3. De hoge kosten en de hiermede niet in evenredigheid zijnde huuropbrengst hebben de restauratie tot nu toe afgeremd. Deze moeilijkheid blijft een hinderpaal bij ingrijpende voorzieningen aan oude woningen. Men kan daar aan ontkomen door van het restaureren vrij etijdswerk te ma ken, zoals is gedaan met het huisje Spaarndammerdijk 78a. Een

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 207