208 De Haarlemse stichting Diogenes gaf een eerste bewijs van haar bestaansrecht door aankoop van het pand Groot Heiligland 19 en door het indienen van een restauratieplan voor dit 17e eeuwse huis, dat sedert 1907 werd gebruikt als opslagplaats. Het maakte deel uit van de nalatenschap van de antiquair J. A. Reckman en leek deze eigenaar in het bereiken van zijn levenseinde te zullen volgen, want nog voordat de koop was gesloten moesten ijlings versterkingen worden aangebracht om instorting tegen te gaan. Door het ontbreken van schoren in de kap gaf deze onvoldoende steun aan de toppen van de gevels. Als gevolg daarvan helde de voorgevel sterk naar achteren en de achtergevel even zoveel naar voren. Van de oude indeling van het huis is niet veel meer terug te vinden. De nieuwe in deling kan daardoor zonder bezwaar geheel modern worden en zal uit drie flatjes bestaan. Met weinig geld maar met veel goede moed is „Diogenes Haarlem" aan de gestelde taak be gonnen. Bij dit ene monument mag het vanzelfsprekend niet blijven. Wie daarvan overtuigd is, doet er goed aan, deze stichting met een jaarlijkse bijdrage te steunen. Ook het pand Klein Heiligland 43, bekend als de voormalige woning van de kunstschilder H. F. Boot, gaat een nieuw leven tegemoet. Het voorhuis met insteek toont nog geheel de 17e eeuwse toestand en maakt dit huis tot een monument van zeer bijzondere betekenis. Na de ontruiming is het blijkbaar niet voldoende afgesloten geweest en hebben betreurenswaardige vernielingen plaatsgevonden. Een jonge antiquair werd de nieuwe eigenaar. Zijn wens tot restauratie zal vermoedelijk in 1970 in vervulling kunnen gaan. Gelijke verwachtingen zijn er met betrekking tot de panden Nassaulaan 14 en 16. De gemeente stelde door aankoop in 1962 het behoud van deze monumenten veilig. De eigendom is in middels overgenomen door de Amsterdamse Diogenes. Het herstel zal er een bewijs van zijn, hoe fraai de gevelwanden van de K-iaaienhorstergracht vroeger wel waren en hoeveel schade is aangericht door er panden van een onbetekenende archi tectuur voor in de plaats te stellen. Het hoekpand Begijnhof 20 staat al jarenlang te verkom-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 210