meren. Een oude prent in het gemeente-archief laat zien hoe mooi het geweest is en was in 1963 voor de gemeente aanlei ding tot aankoop, met het doel het Begijnhof weer met dit oude stukje schoonheid te verrijken. In 1965 kwam een fraai restauratieplan ter tafel, maar wegens de hoge kosten moest de realisatie worden opgeschort. Onze hoop is nu gevestigd op de Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel, die in 1969 het pand en het plan overnam. De restauratie zal worden uitge voerd met steun van de „Onderlinge van 1719", een in de Korte Begijnestraat gevestigde levensverzekeringsmaatschap pij, die iets voor Haarlem wilde doen bij gelegenheid van haar 250-jarig bestaan. De controle van de dienst Bouw- en Woningtoezicht op de toestand van gebouwen en woningen bleef ook dit jaar niet zonder gevolgen. Veelal zijn het de oude onbeschoten daken die aanleiding geven tot klachten. Uit een oogpunt van monu mentenzorg is het van belang dat deze daken hun oorspronke lijke aanzien behouden. Daarom wordt ook voor dit soort her stellingen subsidie verleend, indien althans de ligging van het pand zulks verantwoord maakt. De daken van de panden Gedempte Oude Gracht 96, Kleine Houtstraat 9 en Bakenessergracht 16 werden op deze wijze verbeterd. Bij het pand bijlstraat 3 is een dergelijke herstelling nog in uitvoering, tegelijk met een ge deeltelijke restauratie van de gevels. Ook de enigermate ge vaarlijke toestand van het winkelhuis Zijstraat 97 is niet aan de aandacht ontsnapt; de gevel helt abnormaal ver naar voren en heeft een neerbuigend karakter gekregen dat nog maar van weinig zelfstandigheid blijk geeft. Een foto uit de tijd dat de Oude Gracht werd gedempt gaf een aanwijzing van de oorspronkelijke toestand van het pand Gedempte Oude Gracht 47. Met behulp van deze albeelding kon het in de vorige eeuw verdwenen dakkapel worden gerecon strueerd, dat nu de gevel weer bekroont. De van de straat af zichtbare vorderingen van dit grote restauratiewerk bestonden voorts in hoofdzaak uit de vervanging van het 19e eeuwse dak door een bekapping in de oude vorm en schuinte. De vol tooiing van deze restauratie zal in 1970 kunnen worden ver-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 211