JOSEPHUS CORNELIUS DE KLERK 8 januari 18855 november 1969 Jos. de Klerk werd in 1885 geboren te Merksen bij Antwer pen als zoon van Nederlandse ouders. Op vijftienjarige leeftijd kwam hij op het Koninklijk Vlaams Conservatorium, waar achtereenvolgens de bekende fluitist Th. Anthoni, de baszan ger Heinrich Fontaine en de tenor Ernest van Dijk, zijn leraren waren. Bij professor Heinrich Zöllner voltooide hij zijn con- trapuntische studie. Aanvankelijk maakte De Klerk carrière als liederenzanger en werkte hij aan operavoorstellingen mee. Hij trad ook op als dirigent en begon al spoedig naam te maken als fluitist en componist. Aan het Conservatorium behaalde hij zijn diploma voor fluit en zang. In 1914 verliet hij, na de bezetting van België door de Duitsers, zijn land om zich met vrouw en dochter in Haarlem te vestigen, eerst aan de Bakenessergracht, later woonde hij in de Duvenvoordestraat 92. In 1915 werd hij koorleider in de St. Jozefkerk aan de Jansstraat, waar Hendrik Andriessen or ganist was. Binnen korte tijd deed hij zich kennen als muziekcriticus. Vanaf 1916 verscheen zijn zaterdagse rubriek „Muziekleven" in het Haarlems Dagblad. Deze rubriek, die hij tientallen jaren verzorgde, kan men beschouwen als een belangrijke bij drage tot de muziekgeschiedenis van deze stad. Een ontelbaar aantal concerten heeft hij bijgewoond en immer verstond deze Vlaamse Haarlemmer de kunst om op onnavolgbare wijze zijn deskundig oordeel in de krant weer te geven. Als componist had vooral de volksmuziek en dan voor namelijk de liederen zijn aandacht. Veel van zijn liederen werden bekroond. Deze maken, evenals menig arrangement van oude zangwijzen, deel uit van het repertoire van onze koren. Van zijn composities dienen vermeld „Zo zong de Gouden Eeuw", waarin Nederlandse volksliederen zijn ver werkt, in 1969 wederom ten gehore gebracht op de Grote

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 53