52- Markt te Haarlem onder leiding van zijn zoon Albert de Klerk, zijn mysteriespel ,,De Goddelijke Verlosser" en zijn ko mische opera „Baas Gansendonck". Op het gebied der kerk muziek zijn zijn Franciscus- en zijn Joseph-mis bekend. Spoedig na zijn komst in Haarlem werd De Klerk muziek leraar. Van 1916 tot 1960 doceerde hij aan de Muloschool der zusters Franciscanessen. Van 1935 tot 1960 gaf hij lessen in solfège en fluitspel aan de Haarlemse Toonkunst-Muziek school. Meermalen trad De Klerk op als dirigent van massale koor werken. De Klerk publiceerde in 1949 „Uit de Schatkamer van de oud-Nederlandse Polyphonie". In 1960 verscheen ter gelegen heid van zijn 75e verjaardag een bundel publikaties uit het Haarlems Dagblad onder de titel „Muzikale speurtochten in Haarlems historie". In 1963 verscheen „Van Harmonie tot Philharmonie" en in 1965 werd hem, op een grootse huldi gingsavond in het Frans Hals Museum, ter gelegenheid van zijn 80e verjaardag, zijn grote boek „Haarlems muziekleven in de loop der tijden" aangeboden. Dit standaardwerk geschre ven in opdracht van het gemeentebestuur van Haarlem, biedt een fraai overzicht van Haarlems muzikale verleden. Het contact tussen De Klerk en mijn in 1961 overleden vader en met de schrijver van deze necrologie is immer zeer aange naam en goed geweest. Na een langdurige ziekte heeft De Klerk in 1969 afscheid van zijn vrouw moeten nemen. Toen wij haar ten grave droegen wisten wij niet dat haar man haar slechts enkele maanden zou overleven, al wist een ieder die hen kende dat De Klerk en zijn vrouw onafscheidelijk waren en dat het hem moeilijk zou vallen alleen voort te leven. Gaarne zou ik de aandacht willen vestigen op de „mens" De Klerk, die door zijn bijzondere muziekcritieken, door zijn al toos opbouwende woorden waarin toch voorzichtig de vin ger op tekortkomingen werd gelegd door zijn geloof, ziele- kracht en warme gevoel voor zijn medemens, van ongekende betekenis is geweest voor jonge aankomende kunstenaars en voor een ieder die deze nestor van het Haarlemse muziekleven

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 54