DE INFIRMERIEËN TE HAARLEM In de 19e eeuw heeft Haarlem een belangrijk garnizoen gehad.1 Het stadsbestuur had tot 1860 de taak voor de legering van deze troepen te zorgen. De manschappen waren op ver schillende plaatsen in de stad ondergebracht. Het ligt voor de hand, dat er ook een gebouw moest zijn om de zieken te isole ren, te verplegen en te behandelen, dus een militair hospitaal. Na de Franse tijd, waaruit zoveel namen in het militaire jar gon zijn blijven hangen, noemde men dit een infirmerie. Er zijn twee infirmerieën voor het Haarlemse garnizoen geweest. De gegevens over deze inrichtingen zijn schaars; ik kon nog het meeste verzamelen over de gebouwen. Over het leven daarbinnen ben ik slechts weinig te weten gekomen. Noch het gemeentearchief, noch het rijksarchief heeft hierover gegevens. I De infirmerie aan de Kraayenhorster gracht Op 5 augustus 1808 kochten burgemeesteren van Haarlem van de weduwe C. Altroggen-Burgering en haar kinderen het huis wijk V no. 356 aan de Kraayenhorster gracht, thans Nassaulaan. Bij het huis was een tuin, verder een stal en een erf. Bovendien kochten zij het pakhuis met erf in de Witte Heerensteeg, dat aan de achterzijde aan het eerstgenoemde huis grensde, alles tesamen voor 3000,.2 Burgemeesteren zaten in tijdnood. Zij hadden het pand al enige jaren in huur als magazijn voor militaire zaken. Maar de huur was afge lopen en nu dreigde de eigenares, althans een zekere Wage- man, blijkbaar haar zaakwaarnemer, het pand te laten af breken.3 Het stadsbestuur kon het echter niet missen: het had de zorg voor de kazernering van het garnizoen. Het huis, dat in 1881 afgebroken is, heeft gestaan op het zuidelijke deel van het terrein, waar thans de Koningin Wilhelminaschool staat aan de Nassaulaan No. 37. Het heeft gegrensd aan het tegen woordige pand no. 33. In 1811 heeft het korte tijd als militair kledingmagazijn dienst gedaan en in september 1812 vinden wij er de gens

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 56