56 Reeds in 1821 verzocht de kolonel der kurassiers om een ander lokaal, waarmede zeker bedoeld is: ander dan dat aan de Kraayenhorster gracht.14 Burgemeesteren hebben toen dit verzoek nog weten af te wimpelen door enige verbeteringen aan te brengen, die niet meer dan 190,kostten. Deze ver beteringen geven enig inzicht in de inrichting van de infirme rie. Zij omvatten o.a. „Het maken van de nodige afdelingen in de kelder voor een badkamer, een rookkamer, een politie kamer en de provisiekamer in onder te brengen. Verder het wegnemen van het behangsel op de ziekenkamer en het op knappen der muren".15 Deze voorzieningen wijzen er op, dat de outillage gebrekkig was; het gebouw was ook nog maar kort als infirmerie in gebruik. Toch verhielpen deze verbete ringen de klacht, dat het gebouw te klein was, niet en reeds eind 1822 herhaalde de kolonel zijn verzoek. Bij de inspectie in dat jaar was, vooral omdat toen het garnizoen belangrijk ver groot was, de infirmerie op de Kraayenhorster gracht (thans met de ligging er bij genoemd), als volstrekt ontoereikend be oordeeld. Weer probeerde het stadsbestuur er op een koopje af te komen. Het bood twee lokalen aan om in geval van nood als dépendance van de infirmerie te kunnen dienen. Maar de militairen lieten zich niet weer met een kluitje in het riet stu ren. Daarom besloot de raad om aan het lokaal op de Kraayen horster gracht twee ziekenzalen aan te bouwen. Daar was wel ruimte voor.16 De kosten werden op 4000,geschat, maar bleken bij de aanbesteding op 6 december 1822 niet meer dan 2990,— te bedragen.17 Op 20 juni 1823 waren de lokalen klaar en goedgekeurd.18 In 1825 werd een nieuwe badkamer gebouwd.19 In 1835 trok de raad/ 1200,uit voor verbeteringen, zoals het maken van afzonderlijke toegangen tot de vijf ziekenzalen, die er toen waren, het maken van „secreten" op iedere verdieping, het verhelpen van rook (overlast) in de keuken, het bestraten van de plaats en het maken van een afdak, „opdat de herstellende zieken de lucht zouden kunnen genieten, zonder aan de hitte der zon te zijn blootgesteld".20 Er was toen in het gebouw ook een geneesmiddelenmagazijn; een voorstel van de opzichter

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 58