60 de hervorming verschillende bestemmingen gehad. Iti 1810 was het armhuis geworden; in 1828 woonden er 220 mensen, zowel wezen als behoeftige bejaarden in, maar het kon 700 zielen bergen.29 De stadsarmen werden bij de scheiding in de herfst van 1856 in het z.g. Buiten Gasthuis op de Schotersingel ondergebracht. Dit heette sindsdien Stads Armen- en Zieken huis. De Ned. Hervormde gemeente had reeds in 1855 het tegenwoordige Diaconiehuis in de Jansstraat gekocht en tot verpleging van zijn armen laten inrichten. De gebouwen van het armhuis werden met ingang van 1 januari 1856 eigendom van de gemeente Haarlem. Het armhuis zou dus leeg komen te staan. Maar reeds begin 1856 was er een brief van de minister van oorlog bij het ge meentebestuur binnengekomen met het verzoek het armhuis om niet aan het rijk in eigendom af te staan ten dienste van een militair ziekenhuis, met de toezegging, dat, indien het later niet meer nodig mocht zijn voor 's rijks militaire dienst, het aan de gemeente zou worden teruggegeven. Op 14 mei 1856 heeft de raad hiertoe besloten. Het gemeentebestuur kon moeilijk anders. De toestand van de infirmerie aan de Kraayenhorster gracht eiste dringend verbetering; de ge meente was verplicht voor de kazernering te zorgen; zij had een groot gebouw ter beschikking en tenslotte, wat misschien wel het zwaarste woog, door deze transactie zou zij van de zorg voor de infirmerie verlost zijn. Zo kwam het rijk op een koopje aan dit gebouwencomplex. Op 11 augustus 1856 had de overdracht plaats. Reeds op 6 september 1856 liet het rijk de inrichting tot hospitaal aanbesteden.30 Op 18 april 1857 verlieten de militairen de infirmerie aan de Kraayenhorster gracht en betrokken hun nieuwe hospitaal. Vóór ik de geschiedenis van deze tweede infirmerie schets, wil ik iets mededelen over het gebouw. Reeds op 29 november 1855 had een militaire commissie een onderzoek ingesteld of het armhuis geschikt zou zijn als infirmerie. Op 5 februari 1856 gaf de minister aan de genie opdracht voorlopige plan nen te maken voor de inrichting van het gebouw tot een mili tair hospitaal met 100 of met 400 bedden. Deze plannen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 62