64 In 1860 werden ook alle andere militaire gebouwen, die tot dusverre gemeente-eigendom waren geweest, aan het rijk overgedragen. De gemeente was hiermee van de zorg voor de kazernering af. De infirmerie komt in 1877 weer in het nieuws. Op het ter rein, aan de noordzijde door de Nieuwe gracht, aan de oost zijde door de Kraayenhorster gracht, aan de zuidzijde gedeel telijk door het Nederduitsch Hervormd Diaconie- en aalmoe zeniers armhuis (na 1856 infirmerie) en aan de westzijde door de stadswal begrensd, de z.g. Plantage (zie fig. 2), had het stadsbestuur in 1823 en 1827 stallen voor de cavallerie laten bouwen. Later waren daar nog enkele militaire gebouwen bij gekomen. Door de overeenkomst van 1860 met het rijk waren deze gebouwen rijkseigendom geworden. De gemeente wilde echter graag de beschikking over dit terrein hebben voor hui zenbouw. Ook wilde het gemeentebestuur een ruime verbin dingsweg maken van het Kenaupark naar het zuiden, de te genwoordige Kinderhuisvest. In 1858 waren de koepel en de wal achter de infirmerie wel al gesloopt, maar het graanpak- huis en de stallen stonden de aanleg van deze straat nog in de weg. Daarom werd aan de minister van oorlog een terrein aan de Schoterweg, groot 8 ha aangeboden voor een nieuwe cavallerie-kazerne. De onderhandelingen waren moeilijk en eerst op 1 november 1878 kon de overeenkomst notarieel wor den vastgelegd. Deze had ook voor de infirmerie gevolgen, hoewel het hoofdgebouw buiten de ruil bleef. Er werd name lijk overeengekomen, dat het rijk behalve de stallen ook het graanpakhuis met bijgebouwen en omliggend terrein zou af staan, benevens het puntje van de zuidelijke uitbouw van de infirmerie, voorzover dit buiten de nieuwe rooilijn van de Kinderhuisvest zou uitsteken. Hierdoor werd voor de gewenste verbindingsweg ruim baan gemaakt en kreeg de gemeente ook nog grond om langs de nieuwe straat huizen te laten bouwen. Er bleef echter een opening tussen deze nieuw te bouwen huizen en de uitbouw van de infirmerie langs de Magdalena- straat, waardoor iedereen het terrein van de infirmerie kon binnenlopen. Daarom heeft de genie daar in 1882 een poort

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 66