-65- gebouwd. Dit is het bekende poortje op Kinderhuisvest 17. Ondertussen horen wij niet veel meer van de infirmerie. In het Jaarboekje van Haarlem van 1891 lezen wij, dat de mili taire geneeskundige dienst gevestigd was in het hospitaal aan de Kinderhuisvest. Het woord infirmerie is dan uit het mili taire vocabularium verdwenen. De staf van het hospitaal be stond uit twee of drie officieren van gezondheid en een apothe ker. Men krijgt de indruk, dat er weinig in dit hospitaal om ging en het verbaast ons niet, dat het op 1 augustus 1906 werd opgeheven. Een deel van het personeel werd overgeplaatst. In het gebouw bleef voorlopig nog een ziekenkamer. Ook de militaire geneeskundige dienst hield er zijn zetel. Op 12 okto ber 1920 gaf de minister van oorlog aan het gemeentebestuur te kennen het gebouw niet meer nodig te hebben en hij vroeg met ingang van welke dag het wederom ter beschikking van de gemeente kon worden gesteld. Blijkbaar heeft de minister zich toch nog bedacht, want, zo schrijven burgemeester en wet houders in 1923 aan de raad „bij de verder gevoerde brief wisseling en gehouden besprekingen bleek, dat de minister van oordeel was, dat het militaire hospitaal, blijkens het proces verbaal van overgaaf en overneming van dat gebouw d.d. 11 augustus 1856, nu het niet meer voor dc militaire dienst nodig was, toch eigendom van het rijk bleef en alleen dan aan de gemeente zou behoeven te worden teruggegeven, indien het Op 31 mei 1882 behoorde de minister van oorlog uitvoering te geven aan de overeenkomst van 1878. Hij deed dit niet; hij was pas in dat jaar met de bouw van de nieuwe kazerne aan de Schoterweg begonnen. Wel gaf hij in 1882 het graanpakhuis met bijgebouwen terug. Op 6 juli 1882 werden deze voor de sloop verkocht. Toen de gemeente in 1884 ook weer de Plantage met de afgedankte cavallerie-stallen tot haar beschikking kreeg, werden ook deze voor afbraak ver kocht (21 januari 1884) en een bouwplan voor het vrijgekomen terrein vastge steld. Er was nu ruimte voor de nieuwe weg (Kinderhuisvest) van het Kenaupark naar het zuiden. Ook werd een verbindingsstraat in het verlengde van de tegen woordige Nassaustraat door de Plantage naar de Kinderhuisvest ontworpen. Op 8-6-1892 werd aan deze straat de naam Nassaustraat gegeven. Men kan het naambordje nog zien tegenover de ingang van De Spaarnestad. De naam Plan tage verdween. Het stukje Nassaustraat westelijk van de Kinderhuisstraat, dat de infirmerie dus aan de noordzijde begrensde, kwam reeds in 1895 te vervallen.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 67