VERZUCHTING VAN EEN GRAVEUR Nota. Dit merk van La Perfection heeft Jan Enschedé ge sneden in 't Jaar 1730 naer dat van mij gecopieert. Ik hadt het niet willen aanneemen om het zo net te snijen als over 30 Jaer gedaan hebbe, vermids mijn gezigt zeer vervallen is. Toen liet de Heer Rouzier het zelve t'Amsterdam snijden, in meening dat men het aldaar wel zoo net doen zou als 't mijne, maar omdat het zoo bijster veel scheelde, en niet met al er naa ge leek, zoo liet hij dit nu voor de tweede maal copieeren, dog voldoet hem ook niet. Ik meen dat ik, zoo blind als ik ben, het ook nog zoo goed geklaart zou hebben. Hij was toen gemelijk omdat ik het niet ondernoomen hadt en hetzelve vernieuwt. Maer ik wil niet anders als regt deur gaan; men vraagt mij dikwijls of ik nog zoo wel net snijden kan? ik antwoord neen, ik kan 't zoo niet meer zien. Dan zoeken se anderen. Merkt wel. Het origineele merkje, daer dit copijen naa zijn, dathebikgesneedenoud zijnde 40 a 42 jaaren, en is als nu 25 a 27 jaaren voorleeden. Ik heb kort hiernaa al begonnen te bril len. Het is in de eerste jaaren niet veel gebruikt geworden bij gevolg niet veel afgesleeten toen wel 12 jaaren gants stilge- leegen en niets afgesleten en nu zedert 5 a 7 jaaren veel ge bruikt en seer afgesleeten en daarom nu in 1 a 2 jaar opnieuws doen snijden, wel 4 maal door verscheidene alleen omdat niet moy genoeg waaren gesneeden. Men wil 't moy hebben. Dit zijn afdruksels van het merk La Perfection zoals het voor de derdemaal is vernieuwt geworden, gedaan door Jan Enschedé anno 1732 lx/4 't is waarlijk het beste dat naa 't mijne is gemaakt, maar nog evenwel geeft het geen genoegen aan den Eygenaer, die het boven deesen nog in 't kooper heeft In de collectie-Voorhelm Schneevoogt op het gemeentearchief berusten twee albums, waarin de Haarlemse graveur en tekenaar Isaac van der Vinne 1665— 1740) de houtsneden bewaarde, die hij voor Haarlemse kooplui en fabrikanten maakte en die zij gebruikten als etiketten en dgl. Soms schreef hij er een aanteke ning bij en zo is er ook een lange verzuchting te vinden naar aanleiding van één bepaald merkje, geheten La Perfection, dat hij voor het eerst omstreeks 1700 maakte voor dhr. Rouzier:

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 72