-72 doen brengen, dog ook al mis. Nu wil hij 't nog een maal doen hermaaken door Picart, of ten minsten onder diens directie; want hoe dik en menigmaal dat hij mij daertoe verzogt heeft en nog blijft verzoeken, zoo weyger ik toch want dewijl ik het eerste in mijnen besten tijd heb gemaakt toen ik scherp genoeg was van gezicht en van genoegsaame ervarentheyd ook, en te meer omdat ik 't voor een keurig liefhebber moest maken, zoo is 't al een van mijne netste merkjes geworden, die ik naa dien tijd zelden zoo uitvoerig heb gemaakt, en mij nu, door verval van mijn gezigt, absoluit buiten staat bevindende om het zoo te kunnen uitvoeren als ik toen gedaan heb gehadt, zoo vind raadsamer spaa bij den dijk te steeken en ik laat anderen wurmen en vroeten. Want deese man wou dit gacrne even zoo moy hebben als mijne is geweest en dat kan ik nu onmogelijk zoo net doen. Ziet daer hout sich de knoop en se vinden niemand die 't effective zoo net doen kan. Ik hoor nu dagelijks, van der Vinne was een goed figuur- snijder, ik wou wel 1 gld of 2 meer geeven (gelijk se mij effective ook al gepresenteerd hebben) en se moeten ook t'Amsterdam en elders 7 a 8 gulden betaalen voor een merkje als dit daar ik 5 gld voor heb gehadt; zoodat se mij nu prijsen van wegen mijn civielheyd in de oeffening van mijne konst; het welke mij nooit is voorgekoomen toen ik in staat was maar toen was 't altijd het tegendeel. Men zeijde toen altijd ik was te spijtig, ik was te dier, een ander zou het altijd veel beeter en veel beterkoop maaken etc. etc. Of de lieden toen opregt spraaken of nu ter tijd opregt spreeke, dat kan ik niet weeten, maar ik geloof voor 't naast nogt toen nogte nu niet opregt. Want, des mensen herte is bedrieglijk, zegt Salomon. Se hebben toen ter tijd seer waarschijnlijk uit baatsugt zoo ge- sprooken om mij te beweegen tot bij naa om niet voor hen te werken, en spreeken se nu anders, 't is om mij te vlijen, zou ik denken, om mij daer door nog te bewegen yets voor hen te doen. Gelijk sommigen al uitstel hebben gegeeven tot den naasten zoomertijd, soo wanneer ik niet wou aaneemen eenige merken voor hen te snijden omdat mij de winterse dagen te kort en te duister waaren; eenige hebben buiten noodsaake-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 74