77 ten van P. Huurkamp van der Vinne geeft in 1811 aan 35 werklieden werk; die van L. I. van der Smissen Co, die be halve garen linten en koorden, ook grof garen, bonte en Franse linnens, geweven basterden grove kanten, „gesponnen egt goud en zilver om zijde en valsch pietgoud en zilver gesponnen om garen" produceerde, aan 20 a 30 werklieden; die van Van Amerongen aan 30 man voor 12 getouwen; daarnaast worden nog 2 lint- en koordfabrieken genoemd met resp. 9 en 4 werk lieden. Hoewel in 1749 Commissarissen over de Lint-Langetmolens en Schuifgetouwen waren aangesteld om het verval van deze industrie tegen te gaan door zorg te dragen dat de werktuigen niet meer werden uitgevoerd, en ondanks dat, het aantal mo lens van 5 a 600 tot op 200 gedaald was, wordt de „Gaaren- lint fabriek thans de bloeyendste Fabriek te Haarlem" ge noemd in het adres van het Comitté van Algemeene Welvaart der Stad Haarlem van 1796, omdat hij nooit aan een gilde of gildewetten gebonden was geweest. Van de garentwijnderijen, waarvan er in het midden van de 18e eeuw nog 18 a 20 waren, zijn er volgens De Koning nog 5 over, waarvan 3 nog zeer belangrijk zijn; nadere gegevens ontbreken, daar het aantal werklieden „onderscheiden naar den aftrek" is. De smalrederij hield, volgens De Koning, omstreeks 1750 nog 20 fabrikeurs bezig, die gezamenlijk aan 3000 getouwen en daarnaast aan 5 zijdeververijen en 3 zijdetwijnderijen werk gaven, wat een bestaan voor 15 000 mensen betekende. In 1800 worden als fabrikeurs van zijden stoffen slechts genoemd: de firma I. Daams en Zoon, die het aantal van zijn werklieden bij vroeger vergeleken als niet noemenswaard opgeeft, hoewel hij daarnaast ook „Franse linnens, bonte gingangen, chamose- garen, wolle en zijde linten, zijde en wolle kousen, naay en stopgarens, catoene breygarens, langetten en geweve kanten, passementen, zijde en garen gaazen" produceerde, en de firma van Floris Visscher en Andries Heshuyzen, die opgeeft dat hij voor een halve eeuw nog 400 getouwen, met 3 werklieden per getouw, werk gaf, waartegenover het aantal werklieden van nu

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 79