-82 manier, waarin onze Voorouders dezelven aan ons in hunne gildewetten over twee Eeuwen hebben voorgeschreeven: ter wijl andere Volken en in het byzonder de Engelschen, Schei en Werktuigkunde en alle andere verhevener Wetenschappen dienstbaar maakten aan hunne Fabrieken, waardoor zij voor hunne koopwaren dit dubbel voordeel verkreegen dat som migen in de daad, en de meesten in schijn, volmaakter waaren dan de Elollandsche, en dat ze allen voor aanmerkelijk minder prijzen verkocht werden". De gildewetten staan dus techni sche verbeteringen in de weg: „Het verstand van den Fabri- keur ligt aan banden, of zo zijn lust tot onderzoek hem verbe teringen leerde kennen, zijn geheugen herinnert hem de hate lijke Gildenwetten, en hij moet of zijne nieuwe uitvinding ge heel laaten vaaren of dezelve volkomen aan zijne ijverzuchtige gildebroeders openbaaren". Tracht een fabrikeur toch een buitenlands product na te maken, en is hij daardoor gedwon gen lagere lonen te betalen, dan ontstaan gistingen en oproer onder de werklieden en ,,'t systema in de Stadhouderlooze en Stadhouderlijke tijden bragt altoos mede, de eischen en 't ge noegen van het classis van werklieden, als de steun en de vast heid der Regeering te stellen verre boven den eisch der billijk heid en 't belang van Algemeene Welvaart". De aanval van het comité gaat dus hoofdzakelijk tegen de remmende invloed van de gilden op de techniek, en hun neiging om de hoge lonen te handhaven. Het eindigt met het volgende gloedvolle plei dooi voor de liberale beginselen: „Verbreekt, Burgers Verte genwoordigers, die schandelijke, onteerende banden, waaraan het menschelijk verstand tot nu toe is gekluisterd geweest. Vernietigt alle die Keuren en Wetten van Gilden en Fabriek Hallen, waardoor het vernunft uitgedoofd, de Industrie ge stremd, en de handel belemmerd kan worden. Geeft den Fabrikeur alle die Vrijheid, welke zijn Broeders in Frankrijk, Engeland en Duitschland genieten. Bevordert de circulatie van den Binnenlandschen Handel, vooral in de eerste levens noodwendigheden. Vernietigt dat verderfelijk Provintiaal Egoismus, welk nog onder ons heerscht; die haatlijke onder scheiding van het platte Fand en de Steden, en laat allen en

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 84