83 een ieder zijne Koopwaaren haaien, van waar hij ze het best en ten minsten prijze kan bekomen, en die te koop bieden, daar het hem goeddunkt". Het Committé van Algemeene Welvaart protesteerde tegen de gilden in het algemeenal veel vroeger, nog voor de invloed van de Franse liberale ideeën, waren er klachten speciaal tegen de Haarlemse gilden geuit, nl. in een request van Jacobus Krab benbos, Jacobus van der Vooren en Christiaan van Ee, d.d. 9 september 1754.8 Zij hadden zich toegelegd op het maken van „diverse inlandse dagelijks benoodigde goederen, als spie- geldamasten, sergies de Booys, voering-zay, Calaminken, En gelse grijntjes, Everlasten" en vroegen nu o.a. om met hun werklieden buiten het Smalweversgild te mogen blijven, op de volgende gronden le. hun werklieden zijn te arm om de kleine uitgave van de gildecontributie te doen, en bestaan voor een deel uit vreem delingen; 2e. verschillende artikelen van de Smalweverskeur, met na me de bepaling dat in één winkel niet meer dan een bepaald getal werklieden mogen werken, zouden zeer hinderlijk voor hen zijn; 3e. indien ze gebonden waren aan de bepalingen over „loon, gereedschap, stoffagie en gebruyk van dien" zouden ze hun productiekosten niet kunnen verlagen en dus niet kunnen con curreren met buitenlandse artikelen; 4e. hun producten hebben niets te maken met de smal- weverij Tenslotte waarschuwen ze tegen al te beperkende bepalin gen daar zij menen dat „een zodanige nauwe bepalinge, in deese zaaken en onderneemingen der Supplianten in het parti culier, en voor deeze Stad in het generaal, zeer apparent by- zonder nadeelig zoude kunnen zijn, zoo wanneer eenige der kundigste werklieden alhier aan 't opvolgen van zodanige keuren verpligt en verbonden en daardoor in hun bestaan be nadeelt werden, heel ligt zoude kunnen resolveeren, hun naar elders te begeeven, aldaar bij andere meesters adresseren en gebruyk makende van die kundigheyd en informatien welke

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 85