- 84- zijlieden in dienst der Suppl. hebben gekregen, deselve niet alleen ongeluckig zouden kunnen maken, maar ook zoodanige fabrieken (als met relatie tot anderen tot nu toe reeds al te veel en tot merkelijke praejuditie van deese stad, is geschied) naar elders al mede overbrengen". Hier vinden we dus klachten over financiële bezwaren van het gildelidmaatschap, over het weren van vreemdelingen uit de industrie, en over de beperking van het aantal werklieden, naast de reeds genoemde. Bovendien wijst het request op het feit dat de gilden bezig waren de Haarlemse industrie naar het platteland te verjagen. Wanneer we, naar aanleiding van deze klachten, de gilde keuren van de textielindustrie, die nog tot 1798 van kracht waren, bekijken, dan blijkt inderdaad hun remmende invloed op allerlei gebied, naast enkele pogingen tot grotere soepel heid. Al deze keuren dateren van omstreeks het midden van de 18e eeuw, toen de industrie al in verval was. Zij moeten dus beschouwd worden als een poging van het stadsbestuur om door middel van nauwkeuriger handhaving van het gilde- systeem, dat verval tegen te gaan. In de eerste plaats valt op, dat alle keuren gebaseerd zijn op de huisindustriële bedrijfsvorm. Uitzondering vormt alleen de keur van het Verwersgild, van 13 januari 1751, die ook de enige is, die een meesterproef voorschrijft. De afhankelijke positie, die de werkbazen tegenover de fabrikeurs innamen, blijkt duidelijk uit aanwijzingen in verschillende keuren, dat grondstoffen en/of werktuigen aan de fabrikeurs behoorden, en van het voorkomen van een verbod van het trucksysteem in de keuren van het Zijde Lintwevers-, Bonte Lijnwaten-, en Kantredersgilde. Er zijn aparte artikelen voor fabrikeurs, en voor loon- of werkbazen, die in de meeste gevallen ook ver schillende inschrijvings- en contributiegelden betalen. Voor beide categorieën zijn de inschrijvingsgelden echter zeer laag. In het Kantredersgilde, waar volgens de keur van 23 april 1777, een fabrikeur zich voor F. 10 kon laten inschrijven, leid de dit tot de eigenaardige consequentie dat er veel te veel fa-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 86