85- brikeurs kwamen „zoodanig dat genoegzaam hieraan alleen het bederf van de Fabriek moet worden toegeschreven". Een uitbreiding van de keur van 23 november 1781 verhoogt dan ook het inschrijvingsgeld van fabrikeurs met F. 150 en belooft aan fabrikeurs, die weer werkbaas willen worden een premie van F. 25 uit de gildekas. Ook de contributies zijn zeer gering (voor fabrikeurs tussen F. 1 en F. 2.50, voor werkbazen tussen 6 en 20 stuivers). Het onderscheid tussen Haarlemse burgers en vreemdelingen, en tussen zoons van gildebroeders en andere burgers, wordt in alle keuren volgehouden en uitgedrukt in verschil van in schrijvingsgeld; uit de aard der zaak spelen deze verschillen geen grote rol. Uit financieel oogpunt kunnen de gilden dus geen ernstige belemmering voor de industrie geweest zijn. Van ernstiger aard zijn: le. bepalingen waarbij de lonen worden vastgesteld (art. III van de Ampliatie van 2 juli 1755 op de keur van het Bonte Lijnwaatgilde; Ordre op de Arbeytsloonen, behoorend bij de keur op de Smal-Rederij, van 15 maart 1749; art. XXXIV van de keur van het Kantredersgild van 23 april 1777). 2e. bepalingen over werktuigen en gereedschappen: voor het Bonte Lijnwaatgilde in de Ampliatie van februari 1756, waarbij het gebruik van „ingetrokken" rieten en kammen ver boden wordt (in 1755 was de fabrikeurs nog toegestaan „de getallen van hunne rieten" naar believen te vermeerderen of te verminderen). Voor de Kantreders zijn er voorschriften over de breedte van de „laaden" en het aantal spoelen. 3e. verboden om meer dan een bepaald aantal werktuigen te hebben zijn er voor de Zijdelintwerkers (max. 5 molens), voor de Smalreders (max. 5 getouwen) en voor de Kantreders (max. 5 getouwen). 4e. beperkingen van het aantal leerlingen zijn er voor de Zijdelintwerkers (max. 1), voor de werkbazen van de Smal- wevers (max. 2) en voor de Kantreders (max. 2). 5e. verboden om buitenshuis een winkel te houden voor de Zijdelintwerkers; de fabrikeurs van de Smalrederij mogen hun

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 87