88 danige moderatie zullen gebruiken, als de edelmoedigheid en een brave manier van denken dan van hun zouden mogen vor deren". Het is duidelijk, dat in een dergelijk milieu geen plaats was voor een modern georganiseerde industrie. Voor het grootste deel is zij dan ook, zoals wij gezien hebben, uit Haarlem ver dwenen en dit feit is, behalve aan de hoge lonen, mede aan de gildewetten te wijten. Wat er nog van de, voor de verre markt werkende, industrie over was, heeft dus wel degelijk te lijden gehad van de gilde keuren. Behalve uit de gildekeuren zelf, blijkt dat uit de reeds vermelde opmerking van de kantfabrikeur Daams (zie blz. 79) en uit een advies van de Commissarissen van de Lint-Langet- molens en Schuifgetouwen, waarin wordt vermeld dat het ver bod van de uitvoer van lintmolens van groot nadeel is voor de zijdenlintfabrikeurs, die op het platteland veel goedkoper zou den kunnen laten werken (zie blz. 104). Ook de keur van het Bonte Lijnwaatgilde heeft een ongunstige invloed gehad op de industrie, maar in tegenstelling tot de kant- en zijdenlintre- ders, hebben deze fabrikeurs zich aan hun gilde weten te ont trekken. Dit blijkt uit het verslag van de Provisionele Com missarissen van het Bonte Lijnwaatgilde in 1798,9 waarin ver meld wordt dat het doel van de keur van 1755, nl. „gedeelte lijk om te zorgen dat bovengen. Fabrieken alhier ter stede in zekere orde gemaintineerd en tegen de atteintes van vreem delingen beschermd bleeven, omme verschillen tusschen Fa- brikeur en Werklieden te vereffenen en te zorgen er geene andere goederen dan bij de ordonnantie bepaald ter bewer king naar de Meijerij van Den Bosch, de hoofdzetel deezer Fabriek gezond wierden maar wel hoofdzaakelij k om waare het mogelijk de zo kwijnende staat van dezelve Fabrie ken op te beuren en dezelve tot haare voorige bloei te herstel len", niet bereikt is. „Het gild heeft op den duur geen bestaan kunnen hebben, daar men alras ontdekte dat de bepalingen bij hetzelve gemaakt, op te volgen, blijkbaar nadeelige gevolgen voor deeze stad en derzelver inwoonders moesten hebben: van daar dat men hetzelve al sedert veele jaaren als vernietigd heeft beschouwd".

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 90