91 - tiaal" opgesteld, dat ondertekend wordt door de volgende 31 gildenloodgieters en pompmakers-, glazemakers-, St. Lucas-, wiel en wagenmakers-, kleermakers-, smids en ijzerkramers-, koperslagers-, broodbakkers-, wijnverkopers-, leerlooiers-, leerkopers en schoenmakers-, hoedemakers en kramers-, tap pers en brandewijnverkopers-, bezemmakers-, stoelmakers-, wieldraaiers en blokemakers-, tinnegieters-, vleeshouwers-, grutters-, molenaars-, kantreders-, kuipers-, bonte lijnwaten-, smalrederij of geauthoriseerden van de manufacturen-, scheep en zijlmakers-, grootschippers-, klompmakers-, koekebakkers-, warmoeziers-, lakenkopers- en kousenverkopersgild. Typerend voor de geest, die uit de missive van Dordrecht sprak, en die getuigde van het inzicht dat de gilden grote vei - anderingen zouden moeten ondergaan in verband met de nieuwe idealen van vrijheid en gelijkheid, is de weigering van het metselaarsgilde om aan de actie deel te nemen, ,,als hou dende dit voor te voorbarig en betrouwende hun Gild, of liever hunne Gildekeuren als zeer goed" Intussen was er naar aanleiding van de Dordrechtse missive ook contact ontstaan tussen het Haarlemse en het Amster damse kleermakersgilde; dat er voordien van enig interlocaal gildeverband geen sprake was geweest, blijkt duidelijk uit deze correspondentie.12 Op 11, 12 en 13 januari kwamen de afgevaardigden van de gilden van Dordrecht, Delft, Schiedam, Purmerend, Alkmaar, Gouda, Rotterdam, Hoorn, Amsterdam, Haarlem en Leiden samen in het „Logement genaamd den Burg te Leiden. Haarlem stelt voor dat iedere stad moet opgeven wat zij meent dat het nut van de gilden is voor haar zelf, voor de steden in het algemeen en voor de maatschappij, en dat uit de binnengekomen antwoorden een commissie het definitieve plan zal samenstellen. Dit wordt aangenomen; de verschillen de plannen zullen vóór 14 februari bij Goedschalk Kops te Haarlem ingeleverd worden. In de naar aanleiding van dit besluit gehouden vergadering van de Haarlemse gilden op 24 januari wordt vastgesteld dat alle gilden afzonderlijk een plan zullen maken. Uit al deze

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 93