-92 - plannen samen zullen 4 aangewezen personen één plan samen stellen, en dit plan zal ter goedkeuring aan de commissie voor gelegd worden. In een circulaire wordt aan de andere steden verzocht dezelfde methode te willen volgen. Van deze afzonderlijke plannen is alleen dat van het koeke- bakkersgilde bewaard gebleven, ondertekend door M. Bodis- co.13 Verschillende van zijn „consideration" zijn inderdaad in het definitieve adres, dat op 30 juni aan de Nationale Vergade ring is aangeboden, overgenomen. In het verslag van de laatste centrale vergadering op 22 juni wordt burger Bodisco dan ook genoemd „als hebbende het plan of Adres grotendeels geconcipieerd of helpen concipieeren". Het betoog van deze koekebakker luidt aldus: weliswaar is een gilde een uitsluitend voorrecht voor enkelen en als zodanig niet in overeenstem ming met de vrijheid en gelijkheid voor allen en de rechten van de mens. „Dan, gelijk men in 't algemeen erkend, dat het denkbeeld van een algemeene verdeeling van alle bezittingen over alle inwooners van Nederland, veel te overdreven en onbestaanbaar is met de waare en gezonde denkbeelden van gelijkheid, zoo zoude men misschien ook ten aanzien dezer Gildens kunnen beweeren, dat een geheele vernietiging insge lijks een overdreven en onbestaanbaar gelijkheid ondersteld. Of is het in een vrij gemeenebest af te keuren dat een gedeelte haarer inwooners wel haar sober, dog tevens haar eerlijk be staan heeft van een zaak, die, wordt hij algemeen gemaakt, en ieder vrijheid gegeven, voor allen tot een zeker bederf strekken moet Bovendien zijn gilden eigendom van bepaalde per sonen, en wanneer men ze algemeen gaat maken, staat dat gelijk aan beroving. Behalve een eigendom, is een gilde ook een middel van bestaan, en als zodanig ook een onvervreem- baar bezit. Deze spitsvondige redenering is een krampachtige poging om theoretisch het bestaan van gilden in overeenstemming te brengen met de idee van vrijheid en gelijkheid. Als praktisch voordeel van de gilden wordt nog gewezen op de sociale functie van de meeste gilden, door hun zorg voor weduwen en wezen, en als concessie wordt toegegeven dat het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 94