109 oude, traditionele en gerenommeerde Brinkmann hebben kunnen zijn. Monumenten van deze stijl zijn gedoemd te ver dwijnen. De moderne mens past er niet meer in. Hij is niet meer geschikt om zich gezapig te vermeien in café's van deze omvang en karakteristiek. Hij verlangt te worden bediend door obers met drie handen. Eigen karakter Toen Joop Brinkmann stierf, stierf „Brinkmann" zelf ook al een beetje. Het was voor de opvolger een moeilijke taak, het bleek een onbegonnen werk om in zo korte tijd zoveel te veranderen. De kans op nieuw rendement werd ongelukkig genoeg doorkruist door de reorganisatie van de Markt, die werd doorgevoerd zonder dat de stedelijke overheid voldoende belangstelling had voor de vraag of Brinkmann zou leven of sterven. En nu is het dus definitief ter ziele. Met de heimwee naar het oude Brinkmann is een heimwee naar de goede oude Haarlemse tijd verbonden. Zij kunnen geen van beide nog ooit herleven. De traditionele Haarlemse levensstijl, een beetje stijf, een beetje superieur, een beetje artistiek en een beetje intellectueel, is ondergegaan in een universele ongevoeligheid voor het aparte en eigene. Zoals de buitenwijken van alle Nederlandse steden op elkaar gaan lijken, zo gaan de stadsmilieus het uniform van de dienst plichtige standaardmens aantrekken. Hoe moeilijk het in het verleden al is geweest voor een stad die zo dicht bij het fenomeen Amsterdam ligt om een eigen karakter te demonstreren, het is nu onmogelijk geworden. Haarlem vervalt tot een buitenwijk van de Randstad en de symptomen van die langzame dood zijn niet van vandaag of gisteren. Maar op de dag dat Brinkmann dichtgaat, realiseert de Haarlemmer zich dat zijn leventje snel verandert, dat hij zelf snel verandert. En het is niet in alle opzichten een ver betering.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 111