GEOLOGISCHE GESCHIEDENIS EN VROEGERE BEWONING VAN HAARLEM In verband met een door de Rijks Geologische Dienst inge steld onderzoek naar de geologische ontwikkeling van het West-Nederlandse kustgebied (Jelgersma et al 1970) werd ook in Haarlem en omgeving een aantal waarnemingen verricht. Deze dienden voor een meer regionaal gericht onderzoek, maar zijn voor de streek zelf eveneens van belang. Tevens werd een aantal completerende waarnemingen verricht, die vooral van belang zijn voor de geologische ontwikkeling van het stadsgebied. Het onderzoek was echter niet gericht en de mogelijkheid tot waarneming geheel afhankelijk van ont sluitingen t.b.v. civieltechnische werken. Het hier volgend artikel is door de aard van het onderzoek geologisch gericht. Daar het hier echter geheel om jongere vormingen gaat, hangt de geologische ontwikkeling ten nauw ste samen met de bewoningsgeschiedenis. Door de toevallig heid van de waarnemingsmogelijkheden zijn deze gegevens vaak fragmentair, waarbij komt, dat nog niet alle materiaal kon worden bewerkt. Vooral het middeleeuwse scherven- materiaal, dat o.a. bij rioleringswerkzaamheden langs het Spaarne en langs de Oude Groenmarkt/Spekstraat werd ver zameld, zal nog i.v.m. zijn nauwkeurige ligging in de profielen nader moeten worden onderzocht. In het volgende zal in het kort de jongste geologische ont wikkeling van het West-Nederlandse kustgebied worden geschetst om daarna de te behandelen waarnemingen in hun geologisch en chronologisch verband te kunnen plaatsen.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 112