117 ten westen van Haarlem te Overveen Dompvloedslaan: ca 1700 j. v. Chr. Voor een minimale datering van de strandwal kan verder een ouderdomsbepaling dienen van de basis van het veen, dat enige honderden meters ten noorden van de Slaperdijk in de Velserbroekpolder op een uitloper van de Haarlemse strandwal voorkomt: ca 2300 j.v. Chr. Uit het ten oosten van Haarlem gelegen veengebied zijn verder nog een drietal C14-dateringen bekend (Riezebos en du Saar, 1967). Een hiervan werd genomen van de basis van het Hollandveen ten oosten van de strandwal van Spaarn- woude: ca 2600 j. v. Chr. Verder een tweetal te Vijfhuizen, n.l. eveneens een van de basis van het Hollandveen: ca 2600 j. v. Chr. en een van een hier dicht onder voorkomend veen- laagje ingeschakeld in klei: ca 3000 j. v. Chr. De dateringen van 2600 j. v. Chr. geven een minimum datering voor de strandwal Heemstede-Spaarnwoude, die van 3000 j. v. Chr. nagenoeg zeker ook. De geologische positie van het onderzochte monster wijst erop, dat de datering een tijdstip kort na de vorming van deze strandwal aangeeft. Gezien de ligging is de strandwal van Haarlem jonger. Naar aanleiding van de vermelde dateringen heeft de vorming van deze strandwal tussen 2300 j. en 3000 j. v. Chr. plaats gevonden. 2. De strandvlakte ten westen van Haarlem Het westelijke deel hiervan is thans nog in het terrein her kenbaar als een lage, grotendeels nog onbebouwde strook tussen de Randweg-Delftlaan en de duinrug van Santpoort- Bloemendaal-Overveen. Het oostelijk deel van de vlakte is echter geheel door de stadsbebouwing gemaskeerd. Grote delen van Haarlem Noord, West en Zuid-West zijn erin ge legen. De vlakte is een veengebied, waarvan de afwatering oor spronkelijk in noordelijke richting naar het IJ plaatsvond. Mogelijk tengevolge van een belemmering van de wateraf voer in het noorden of misschien alleen doordat bij de be volkingstoename in de Middeleeuwen hogere eisen aan de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 119