WANNEER PRECIES 75 JAAR LUILAKMARKT? Alleen in Haarlem vierde en viert men Luilak 1 met een bezoek aan de bloemenmarkt 2 op de Gasthuis-, Kamper- en Raamsingel, die daar Vrijdags voor Pinksteren om 4 uur be gint en de hele nacht doorgaat tot Pinksterzaterdag 12 uur. Deze nachtelijke jaarmarkt is er, zo herinnerden zich zelfs heel oude Haarlemmers, altijd al geweest.3 Niettemin maakt in de 19de eeuw geen enkele schrijver 4 over Haarlem gewag van deze merkwaardige instelling, en ook de stedelijke en provinciale overheden geven geen blijk van bemoeiing en bekendheid met zo'n vorm van Luilakviering.5 Wel belast in 1851 Thorbecke's Gemeentewet 6 de Gemeen teraden met het instellen, afschaffen en veranderen van jaar markten en gewone marktdagen, terwijl het toezicht op de goede gang van zaken daar opgedragen wordt aan Burge meester en Wethouders. Om aan deze wet te voldoen, komen in de volgende halve eeuw enkele verordeningen tot stand, die voorschriften be vatten voor de gewone markten en de kermis, die de stad dan rijk is. Geen daarvan echter zegt iets over een jaarmarkt in „de toekomende Pinksternacht." Hierin komt pas verandering, als de Verordening op de Markten te Haarlem, die op 4 december 1907 door de gemeenteraad wordt goedgekeurd, met ingang van 1 januari 1908 voorschrijft: „Artikel 1 „De markten worden gehouden op de volgende plaatsen: „5° voor bloemen, voorzooveel betreft de jaarmarkten, op de „door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen plaatsen" en „Artikel 9: „De jaarmarkt voor bloemen, genoemd in artikel 1 sub 5, „wordt gehouden op den Zaterdag onmiddellijk vooraf gaande aan den eersten Pinksterdag".

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 152