156 meester J. S. M. Vrijland, het nagelaten vaste goed te taxeren, een kolfje naar zijn hand. Ik heb daardoor op circa twintig jarige leeftijd al het een en ander gehoord en gezien van de le gendarische Borski-buitens, waar slechts weinigen mochten wandelen. Maar alvorens dit bezit nader te bezien, zou ik iets willen vertellen over de eigenaren, over de Borski's en Van der Vliets, die dank zij onderlinge huwelijken zo iets als een clan hebben gevormd. Hun korte, maar machtige stamboom, die ik niet in alle vertakkingen zal tekenen, getuigt van grootheid en misère, het eerste als gevolg van „aardse goederen", het tweede vermoedelijk beïnvloed door de „ongerechtigheid", die volgens het bijbelwoord „wordt bezocht aan het derde en vierde ge slacht". En soms ook wel aan het tweede. Zo iets kan in een familiegeschiedenis niet helemaal ongenoemd blijven, maar men zal zien, dat de genealoog W. J. J. C. Bijleveld een andere verklaring geeft. In 1947 licht deze kleinzoon van mevrouw Van der Vliet een jongere kleinzoon in over het leed, dat de vorige generatie heeft getroffen. Met toestemming van de laatste (Willy Burdet) neem ik hele stukken over uit brieven van de eerste (Jan Bijleveld), die lopen over de vroeg gestorven jongens Van der Vliet. Ze worden in de volgorde van hun overlijden genoemd. „En nu onze arme ooms, m.i. slachtoffer van de inteelt. Mijne meer dan vijftigjarige genealogische practijk heeft me geleerd, dat de gevolgen van huwelijken tusschen neef en nicht funest zijn. Jan Anton, geboren Amsterdam 20 Augustus 1851, flink, sterk, buitengewoon begaafd en twintig jaar oud al een heele piet op het Borski-kantoor, zoodat hij bij K.B. van 24 November 1871 meerderjarig werd verklaard, om ook in het buitenland te kunnen optreden. Toen opeens totaal ingestort en een wrak en 30 Juni 1872 in Nizza bezweken. Het is vreeselijk die brieven toen gewisseld te lezen. Groot mama totaal kapot over den geliefden oudsten. Willem, geboren Amsterdam 15 October 1854, ging suk kelen. Hij was fijner, zachter, doch ook zeer ontwikkeld. Suikerziekte werd vastgesteld. Men wist er toen geen raad

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 158