177 aankomen, onder het (onjuist gebleken) motief: „dit is het einde van de jacht". In 1950 zijn ze op het laatste nippertje bereid uit de hand te verkopen, als het grote plan tot stichten van het Nationale Park „de Kennemerduinen" na lange voorbereiding tot stand komt. Dat heeft niet alleen ten gevolge, dat eerst honderden, daarna duizenden mensen gelukkig worden gemaakt met een wandeling in een nauwelijks betreden gebied, maar het heeft ook het voordeel, dat de erven het plotseling eens kunnen worden over de verdeling van de rest. Overigens geen blijven de toestand, omdat later individueel nog wordt verkocht. In grote lijnen zijn er in de tijd van de eindeloze vergaderin gen op „de Poort" (van Elswout) twee fasen. Bezien we eerst de toestand rond het duinbezit kort na het overlijden van „moeder van de hoogte". Dat is dus een terugblik. Mevrouw Bijleveld woont dan op Belvédère in een door haar gebouwd huis, waarover zwager Luden met de plannen in de hand zegt: „ga je eigenlijk een hotel bouwen?". De nieuwe eigenaar van 1927, Hendrik Smidt van Gelder, breekt dit huis onmiddellijk af en zet er iets veel beters neer. Hij heeft ook de beschikking over de „Brouwerskolk", waaraan Belvédère en Vaart en Duin grenzen. Welk een voorrecht een duinmeer te hebben in je plaats! De Ludens hebben het oude grachtenhuis van David van der Vliet, Herengracht 460 naast de Van Eeghens, verlaten en wonen sinds 1898 op Koningshof. In het Koningsduin, waar veel grond aan wordt toegevoegd, richting Aerdenhout (oud tijds Van Lennep-bezit). De Burdets beschikken over het nieuwe Lindenheuvel het oude heet dan Overbeek en luisteren er 's nachts naar de nachtegalen, trouwens niet de enige vogel, waarvoor dit echt paar belangstelling heeft. Geen nederlander, die meer wist van onze vogelfauna dan de zwitser Adolphe Burdet, wiens films een europese bekendheid verwierven. Hun kinderen keren la ter naar Zwitserland terug. Mevrouw Egidius is bloot-eigenares van Duinlust, waar ze van 18941897 als jonge weduwe met haar gezin inwonend is

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 179